• 26 kwietnia 2024

 

Blacha trapezowa cieszy się niezwykle dużą popularnością w naszym kraju, gdyż jest ona tak naprawdę najtańszym typem pokrycia z blachy. W związku z tym stosowana jest ona powszechnie w budownictwie, zarówno przy dużych inwestycjach przemysłowych, jak i nieco mniejszych projektach mieszkaniowych. Niska cena, ale przy tym wysoka trwałość tego materiału sprawiają, że obecnie jest to jeden z lepszych wyborów, gdy chodzi o pokrycia tego typu.

Blacha trapezowa - czym się charakteryzuje?

Cechą wyróżniającą blachę trapezową od innych blach są jej równoległe przetłoczenia, których przekrój ma kształt właśnie trapezu. Blacha tego typu występuje w arkuszach o szerokości od 50 do 165 centymetrów. Z kolei ich długość może wynosić od skromnych 90 centymetrów do nawet 12 metrów. Samo tłoczenie, tak charakterystyczne dla tego typu pokrycia może mieć wysokość od 2 do 55 milimetrów. Im jest ono wyższe, tym większa wytrzymałość takiego materiału. Blacha ta posiada również metalowy rdzeń, którego grubość to 0,4-1 mm. Jest on pokryty ochronno-dekoracyjną powłoką w różnych kolorach. W sprzedaży znajdują się jednak również blachy bez powłok , które zostały zabezpieczone alucynkiem albo ocynkiem.

Dostępne obecnie blachy trapezowe dzieli się głównie na dwie grupy, czyli blachy osłonowe oraz konstrukcyjne. Te pierwsze pełnią rolę okładziny zewnętrznej przegrody ściennej oraz dachowej. Z kolei blachy trapezowe konstrukcyjne wykorzystuje się jedynie jako element układu dachowego. Niezależnie od tego, do jakich celów używamy tego typu materiału, możemy mieć pewność, iż cechuje się on dużą wytrzymałością i może przenosić obciążenia również o większych rozpiętościach.

Blacha trapezowa - czy warto ją zastosować?

Blacha trapezowa to materiał wyjątkowo trwały, który jest odporny na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych. Przy czym podkreśla się przede wszystkim jej wytrzymałość przy bardzo niskich oraz wysokich temperaturach. Decydując się na zastosowanie blachy o większej grubości możemy być także pewni, iż wykaże ona wysoką odporność nawet przy intensywnych opadach śniegu czy przy gradzie.

Dla wielu osób bardzo dużą zaletą tej blachy jest też jej cena. Choć wiele zależy od konkretnych parametrów wybranego przez nas materiału, koszt zakupu 1 metra kwadratowego ocynkowanej blachy tego typu wynosi kilkanaście złotych, natomiast jej wersja w kolorze może być o kilka złotych droższa. Co więcej, stosunkowo niewiele wydamy również na montaż blachy trapezowej. Taka usługa to również koszt kilkunastu złotych za ułożenie 1 metra kwadratowego pokrycia.

Blacha trapezowa - gdzie się ją stosuje?

Blacha trapezowa jest przede wszystkim stosowana do krycia budynków przemysłowych, zarówno tych nieco mniejszych, jak i bardzo dużych budynków wielkopołaciowych. Nieco rzadziej natomiast jest ona wykorzystywana podczas budowy budynków mieszkalnych. Warto jednak pamiętać, że blacha trapezowa służy nie tylko jako materiał na pokrycia dachowe. Doskonale spełnia ona bowiem swoją rolę w najróżniejszego typu zadaszeniach. Mogą to być wszelkiego rodzaju wiaty, garaże, przystanki autobusowe czy przedsionki przy klatkach schodowych.

Przeczytaj więcej na temat blachy trapezowej

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top