• 14 kwietnia 2024

Blaty laminowane są tradycyjnie "tanią" opcją licznika, preferowaną przez firmy zajmujące się budową domów przy pomocy ciasteczek, ale ponieważ obecnie istnieją lepsze blaty laminowane do ekologicznych domów, pomyśleliśmy, że damy im kolejny wygląd i zobaczymy, jak wybrać...

Czy blaty laminowane są dobre?

Laminowane blaty były długoletnim elementem konstrukcji kuchni i łazienek mieszkalnych, ale zaczęły tracić na popularności około czasu, gdy gwiazdy rocka przestały nosić spandex, który był gdzieś w latach 80. W tym czasie zaczął się trend w kierunku alternatyw dla laminowanych blatów, takich jak płytki, granit, kwarc, beton i steatyt, aby wymienić tylko kilka - ale dla najlepszej jakości w tych blatach trzeba również budżet rockstar i entuzjastyczne zrozumienie materiałów blatów - bo niektórzy biorą dużo więcej opieki niż inni. Nasze odczucia? Może najnowsza generacja laminowanych blatów do kuchni i łazienek zasługuje na drugie spojrzenie podczas budowy lub renowacji w sposób zrównoważony dla bardziej ekologicznego domu.

Po zapoznaniu się z opcjami, zdaliśmy sobie sprawę, że lady laminatowe dokonały dość silnego odzyskiwania późno, niektórzy producenci zwrócili wiele uwagi na trwałość i toksyczność stosowanych materiałów, a więc są one teraz znacznie częściej postrzegane niż inne materiały blatu (lub serowe opaski metalowe z jaskrawo-kolorowymi spodniami rozciągliwymi dla tej kwestii).

Czym jest blat z laminatu?

Termin "laminat" odnosi się do każdego materiału zbudowanego poprzez połączenie dwóch lub więcej warstw materiału i może być stosowany do wielu produktów, w tym do blatów z tworzyw sztucznych, drewna, metalu lub płyt wiórowych.

W przypadku blatów z płyt wiórowych, większość z nich jest wykonana mniej więcej w ten sam sposób - papiery rdzeniowe, żywice i nakładka melaminowa są łączone z podłożem z płyt wiórowych, tworząc gotowy blat. Żaden z nich nie jest całkowicie wolny od toksyn, ponieważ laminat wysokociśnieniowy (HPL) z melaminą jest z natury procesem syntetycznym, więc można przestać zużywać się w Google próbując go znaleźć. Najlepsze, co możesz zrobić, to znaleźć niektóre z nich o znacznie niższej emisji niż inne i mniejszej toksyczności.

Techniczne spojrzenie na melaminę jako materiał antyadhezyjny do kuchni i łazienek

Melamina może być produkowana z dicyjanodiamidu, cyjanowodoru lub mocznika. W nowoczesnej komercyjnej produkcji melaminy jako materiał wyjściowy wykorzystuje się zazwyczaj mocznik. Mocznik jest rozkładany na kwas cyjanurowy, który następnie może być reaktywowany do postaci melaminy. Tradycyjnie (i tu właśnie procesy poszczególnych producentów mogą uczynić rzeczy mniej lub bardziej problematycznymi) jego najważniejszą reakcją jest to, że z formaldehydem, tworząc żywice melaminowo-formaldehydowe o dużej masie cząsteczkowej. Związki te tworzą się pod wpływem ciepła, a następnie utrwalają się w nierozpuszczalnej i nierozpuszczalnej formie; proces ten jest znany jako termoutwardzanie. Materiały termoutwardzalne na bazie melaminy zawierają usieciowane polimery, które sprawiają, że utrwalone formy są mocne i trwałe. Żywice melaminowe, zwykle zawierające wypełniacze i pigmenty, mogą być formowane w naczynia, pojemniki, przybory, uchwyty itp. lub używane jako środki do laminowania lub materiały do powlekania drewna, papieru i tekstyliów, gdzie powstają blaty laminowane - połączenie struktury płyty wiórowej z twardym i nieprzepuszczalnym wykończeniem powierzchni wykonanym z melaminy. Formica i Melmac to znane nazwy handlowe produktów opartych na żywicach melaminowych. Rozmawialiśmy z firmą Formica o ich drodze do czyszczenia laminowanych blatów roboczych pod marką Formica.

Znalezienie zrównoważonego, zielonego laminatu blatów kuchennych i łazienkowych

Definicja ekologicznego blatu kuchennego lub zielonego blatu kuchennego będzie się różnić w zależności od osoby, w zależności od tego, czego dokładnie szukasz. Może to oznaczać, że jest on wykonany z materiałów zebranych w sposób zrównoważony, materiałów pochodzących z recyklingu, powierzchni bezpiecznych dla żywności, materiałów bez formaldehydu i o niskiej zawartości lotnych związków organicznych lub że jest trwały i długotrwały (odsuwając datę wymiany).

Jeśli mówimy o zrównoważonych i wytrzymałych domach, to w grę wchodzi również całkowity ślad węglowy. Niezależnie jednak od tego, który blat jest ekologiczny, ostateczny wybór sprowadza się do połączenia estetyki, ekologiczności i kosztów - i tu właśnie identyfikacja najlepszych blatów laminowanych może pomóc w znalezieniu tego słodkiego miejsca.

Które blaty są najbardziej zielone?

Ostrzeżenie - nie wszystkie blaty laminowane są jednakowe! W EcoHome chodzi nam przede wszystkim o wysokowydajne budownictwo, ale jeśli chodzi o dobór najlepszych materiałów do wykończenia wnętrz, to w nowoczesnej, szczelnej obudowie budynku największą uwagę zwracamy na wpływ niskiej jakości powietrza na zdrowie człowieka, wynikający z doboru materiałów budowlanych i stopnia, w jakim usuwają one toksyczne substancje chemiczne do powietrza, którym oddychamy.

Jest to niefortunny i nie do przyjęcia fakt, że wiele materiałów budowlanych na rynku masowym jest nadal produkowanych przez tradycyjnie zanieczyszczających większych przemysłowców, bez wystarczającej troski o "chemikalia z czerwonej listy" lub odgazowywanie.

Typowa konstrukcja typu tract-home, zbudowana w cenie "tradycyjnie" - co, jeśli się nad tym zastanowić, może nie być dobrą rzeczą, a stosowanie tych toksycznych materiałów budowlanych może prowadzić do niebezpiecznej jakości powietrza w pomieszczeniach, które, według EPA, może być 5 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze zewnętrzne z powodu toksycznych cząstek unoszących się w powietrzu, które pochodzą z materiałów budowlanych i wykończenia powierzchni. Zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że nowoczesne, wysokowydajne i hermetyczne budynki zatrzymują całe zanieczyszczone powietrze, jeśli nie są wyposażone w odpowiednią jednostkę wentylacyjną ERV lub HRV.

Ponieważ coraz większa liczba właścicieli domów (a zwłaszcza dzieci z małymi płucami, które wciąż się rozwijają) cierpi na różne choroby układu oddechowego, takie jak astma, nadal zalecamy, aby w pierwszej kolejności nie dopuszczać do kontaktu z toksynami i substancjami rakotwórczymi, dlatego dobrze jest wiedzieć, na które etykiety produktów należy zwracać uwagę przy wyborze najlepszych blatów z laminatu.

Jednym ze standardów, o którym warto wiedzieć przy wyborze dowolnego materiału budowlanego, jest system oceny GreenGuard, czyli proces certyfikacji, który przeszedł większość dostępnych na rynku materiałów budowlanych. Jeśli tak się nie stało, to już teraz można to postrzegać jako trochę "powiedzieć" w pokerowym salonie.

Jednym z przykładów, który znaleźliśmy dla producenta bardziej ekologicznych laminowanych lad kuchennych jest Formica, który certyfikował wszystkie swoje lady zgodnie ze standardem GreenGuard Gold. Złoto jest najwyższą oceną, wskazującą na najniższą ilość toksyn.

Formica jest jedną z tych marek, takich jak "Kleenex" lub "Windsurfer", które miały szczęście przybyć, aby reprezentować całą kategorię materiałów, więc nie mylić z tym i być pewnym, aby szukać prawdziwych blatów Formica odwiedzając autoryzowanego dystrybutora lub sprzedawcy detalicznego, jeśli chcesz znaleźć lepszy standard laminatu lady. Jeśli ktoś znajdzie inne marki blatów kuchennych z certyfikatem GreenGuard Gold i skomercjalizowane w Ameryce Północnej, które są tak trwałe, zrównoważone i zdrowe jak blaty Formica, prosimy o poinformowanie nas o tym w poniższych uwagach.

Co oznacza złoty certyfikat GREENGUARD na blatach laminowanych?

Program certyfikacji GREENGUARD Environmental Institute (GEI) pomaga producentom tworzyć, a nabywcom identyfikować produkty i materiały o niskiej emisji substancji chemicznych, poprawiając jakość powietrza, w którym produkty te są używane. Normy ustanawiają procedury certyfikacji obejmujące metody badań, dopuszczalne poziomy emisji, pobieranie próbek produktów, badania, a także programowanie procesów aplikacji, limitów toksyczności i akceptacji do certyfikacji.

Procedura certyfikacji GREENGUARD identyfikuje produkty i materiały wewnętrzne o niskiej emisji substancji chemicznych i cząsteczek. Uzyskanie certyfikatu GREENGUARD daje konsumentom pewność, że produkty przeznaczone do użytku wewnątrz pomieszczeń spełniają rygorystyczne limity emisji substancji chemicznych. Co ważne, certyfikat GREENGUARD wspiera twierdzenia producentów o zrównoważonym rozwoju poprzez poparcie ich danymi naukowymi pochodzącymi od bezstronnej organizacji zewnętrznej - tak więc EcoHome postrzega to jako takie - jeśli myślisz o wyborze blatu z laminatu ze względu na budżet, dostępność i zrównoważony rozwój, upewnij się, że aktywnie poszukujesz blatu z certyfikatem GREENGUARD Gold.

Styl blatu z laminatu i odporność na zarysowania

To jest, gdzie to staje się naprawdę kuszące, aby zahaczyć się licznik laminatu i zaoszczędzić dużo pieniędzy. Przede wszystkim różnorodność faktur, wzorów nadruków, stylów krawędzi itp., oznacza, że masz o wiele więcej spojrzeń, które można osiągnąć, że raczej skutecznie naśladować inne materiały, takie jak granit, kwarc, a nawet stal nierdzewna, bez wad konserwacji, uszczelniania, barwienia, łamania i oczywiście kosztów.

Na przykład blaty kamienne nie zawsze są tak łatwe w pielęgnacji, jak mogłoby się wydawać. Kiedy to piszę, przypominam sobie, że lada z łupków pod moim laptopem jest więcej niż gotowa na dodatkową warstwę uszczelniacza bezpiecznego dla żywności!

Po drugie, dzisiejsze laminowane powierzchnie są o wiele bardziej odporne na zadrapania i poparzenia spowodowane kontaktem z gorącymi patelniami lub portmonetkami z metalowymi stopkami niż starsze laminowane blaty. Mimo to należy przedsięwziąć rozsądne środki ostrożności, aby blaty z laminatu wytrzymywały tak długo, jak to tylko możliwe, przy zachowaniu kilku drobnych środków ostrożności: Zidentyfikuj i kup markowy produkt o sprawdzonym i certyfikowanym rodowodzie pod względem wydajności i niskiej emisji (tzn. niezależnie przetestowany i certyfikowany), gdy jesteś w kuchni, nie stawiaj na nim bezpośrednio gorących patelni i nie używaj ich bezpośrednio jako deski do krojenia! Najlepsze laminowane blaty kuchenne i łazienkowe są bardziej odporne na zadrapania i wysoką temperaturę niż kiedykolwiek, ale staraj się nie testować tej teorii i wszyscy są zadowoleni!

Jaka jest odporność blatów z laminatu na zabrudzenia?

Wybierając laminowane lady, osobiście wybrałem bardziej wzorzystą i teksturowaną powierzchnię, która imituje kamień, jak mówi mi moje doświadczenie, te wyglądają ładniej dłużej, ale wszystko sprowadza się do tego, jak ogólnie ostrożnie ty i twoja rodzina traktuje dom i twoje rzeczy - chociaż wypadki zawsze mogą się zdarzyć!

Na koniec - ostre chemikalia - spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli używasz środka czyszczącego, lakieru do paznokci, koloru włosów itp., który może uszkodzić blat z laminatu wysokociśnieniowego w kuchni lub łazience - wyobraź sobie, co to robi dla Ciebie, użytkownika i Twojej rodziny - i idź znaleźć ekologiczną alternatywę!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top