• 26 kwietnia 2024

Najpierw wyjaśnimy znaczenie zmiękczonej wody, aby odpowiedzieć na pytanie "Czy miękka woda jest bezpieczna do picia?".

Twardość jest cechą charakterystyczną wody zarówno z kranu, jak i z własnego ujęcia. Właściwość ta spowodowana jest wysokim poziomem wapnia i magnezu w wodzie. Wysoka twardość wody spowodowana jest ich dużą ilością. Twarda woda może powodować osadzanie się kamienia podczas podgrzewania wody. Może to przyspieszać niszczenie i obniżać sprawność urządzeń grzewczych. Twarda woda może mieć również negatywny wpływ na skórę i włosy. Zmniejsza skuteczność środków czyszczących i zwiększa ich zużycie. Może też powodować nieestetyczne, trudne do usunięcia osady w kuchni i łazienkach. Aby rozwiązać te problemy instaluje się zmiękczacz wody. Redukuje on powodujące twardość wody jony wapnia i magnezu i zastępuje je jonami sodu.

Miękka woda pitna

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, woda o twardości 328degdH (stopień niemiecki) jest uznawana za zdatną do picia. Woda zmiękczona powinna być używana w gospodarstwach domowych, w których twardość wody wynosi 3-6degdH. Osoby stosujące dietę niskosodową powinny mieć świadomość, że woda zmiękczona zawiera mniej wapnia i magnezu, a więcej sodu. Na każdy 1 stopień twardości niemieckiej przypada 8,2 mg sodu na litr wody. Na litr zmiękczonej wody, w dowolnej postaci, spożywamy 344,4 mg sodu, jeśli pijemy jej 3 litry dziennie. Jest to odpowiednik 0,87 g soli kuchennej. Jest to przykład, ile soli znajduje się w kromce białego chleba. Woda zmiękczona jest bezpieczna, ponieważ jej ilość jest niewielka. Woda zmiękczona jest również wolna od soli.

Więcej na temat miękkiej wody i jej zalet przeczytasz na stronie https://miekkawoda.eu/

Miękka woda

Miękka woda i minerały

Czasami można usłyszeć, że zmiękczanie wody oznacza pozbawianie jej cennych minerałów. Zmiękczacz wody nie usuwa wszystkich minerałów. Redukuje jedynie jony wapnia i jony magnezu. Pozostałe minerały pozostają w wodzie w niezmienionej postaci. Należy pamiętać, że wapń i magnez nie pochodzą z wody. Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wapń i magnez, należałoby spożywać około 300 szklanek wody mineralnej dziennie. Wapń można znaleźć w produktach mlecznych, fasoli i soi, szpinaku i kapuście włoskiej, a także brokułach i płatkach owsianych. Magnez można znaleźć w pełnoziarnistych produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych i orzechach, suszonych owocach, kaszy gryczanej i bananach.

Zmiękczona woda, którą możesz pić prosto z kranu

Wodę możemy zmiękczyć, aby poprzez zmiękczanie zmniejszyć jej twardość do ustalonej wartości. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jakości wody (np. Warto przyjrzeć się stacji uzdatniania wody typu 2w1, czyli stacji uzdatniania wody, która jest przeznaczona do uzdatniania smaku i zapachu. zmiękczacz wody z filtrem węglowym. Ta stacja zmiękczy wodę, którą pijemy i przefiltruje ją. Stacja usunie z wody nadmiar jonów wapnia i jonów magnezu oraz pozbędzie się nieprzyjemnego smaku chloru. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pyszną wodą prosto z kranu i wyeliminujemy konieczność używania nieekologicznych, plastikowych butelek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top