• 16 czerwca 2024

Nawet jeśli nie masz czasu na spędzanie godzin na świeżym powietrzu, nadal możesz cieszyć się bujnym, zielonym ogrodem. Przy odrobinie pracy możesz stworzyć oazę na swoim podwórku! Łatwe w pielęgnacji rośliny ogrodowe nie tylko przyniosą Ci radość, ale przyciągną do Twojego ogrodu zapylacze. Dlaczego więc nie zacząć sadzić już teraz? 

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, wybór łatwych w pielęgnacji roślin ogrodowych może być sporym ułatwieniem. Rośliny łatwe w pielęgnacji to np. byliny, ponieważ nie mają tendencji do nadmiernego rozrastania się i nie starzeją się szybko. Ponadto, mogą pozostać w tym samym miejscu rok po roku. Dzięki temu ich pielęgnacja jest prosta i nie wymaga wysiłku. Łatwe w pielęgnacji rośliny ogrodowe nie wymagają bardzo specyficznych warunków, takich jak np. wilgotna gleba, o ile mają odpowiedni drenaż.

Niewymagające rośliny ogrodowe

Oprócz kwiatów wieloletnich wiele odpornych drzew, krzewów i bylin jest łatwych w pielęgnacji. Wytrzymałe byliny, takie jak oset, nie wymagają szczególnej uwagi poza regularnym podlewaniem. Lubią przepuszczalną glebę i tolerują glebę kamienistą lub gliniastą. Nie musisz się martwić o podlewanie ich latem, a ich kwiaty są doskonałym źródłem pożywienia dla pszczół! Wyglądają też oszałamiająco, gdy kwitną późnym latem i jesienią.

oset

Najpopularniejszą odporną odmianą kamelii jest Aureomarginata, która jest pysznie pachnącą rośliną wymagającą niewielkiej konserwacji. Rośliny te mają niewielkie wymagania pielęgnacyjne, rosnąc na wysokości od trzech do czterech stóp. Wymagają niewielkiej opieki, a nagrodzą Cię spektakularnym pokazem w zimie. Kwiaty są różowobiałe, pachnące i utrzymują się przez całą zimę. Tworzą także miniaturowe drzewko o gęstym, krzaczastym pokroju.

kamelia

Rośliny łatwe w pielęgnacji mogą być najłatwiejsze w uprawie. Stokrotki Santa Barbara są doskonałym wyborem do obramowania ogrodów. Ich ładne, różowe lub białe kwiaty są bardzo łatwe w pielęgnacji. Kolejnym doskonałym wyborem jest lawenda, która wymaga bardzo mało pielęgnacji i dobrze rośnie w glebie gliniastej. Chabry są doskonałym wyborem, jeśli chodzi o kwiaty wymagające niewielkiej pielęgnacji i nie potrzebują dużo wody. Inną wspaniałą rośliną wymagającą niewielkiej pielęgnacji jest mak kalifornijski, który ma fioletowe kwiaty i słodki, aromatyczny zapach. I, oczywiście, rzodkiewki są jedną z najłatwiejszych roślin do uprawy.

stokrotki

Geranium, czyli pelargonia to kolejna grupa łatwych w pielęgnacji roślin ogrodowych. Rośliny te są wytrzymałe do około -15 stopni Celsjusza lub 5 stopni Fahrenheita. Są również świetnymi kandydatami do ogrodów rododendronowych. Rośliny te są przydatne w wielu sytuacjach ogrodniczych i są dostępne w praktycznie każdym możliwym kolorze i odmianie. Jeśli szukasz odpornej rośliny do uprawy w słonecznym ogrodzie, są one świetnym wyborem!

pelargonie

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na pielęgnację trawnika, możesz rozważyć posadzenie małego krzewu, takiego jak berberys koreański. Ten szybko rosnący krzew dorasta do około 6 stóp i doskonale nadaje się do tworzenia ekranów prywatności i żywopłotów. Krzewy te tolerują wszystkie rodzaje gleby i są odporne na suszę. Można je nawet przycinać, aby zachować ich kształt i piękno. Krzewy te można uprawiać jako piękne rośliny okazowe. Można je także wykorzystać jako pionowe akcenty lub żywopłoty zabezpieczające.

berberys koreański

Jedną z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin ogrodowych jest rozchodnik. Te soczyste byliny świetnie nadają się do ogrodów skalnych, nasadzeń granicznych oraz jako roślina okrywowa. Rośliny te rosną szybko, są odporne na suszę i wymagają niewielkiej opieki. Potrzebują słońca i dobrego drenażu, aby dobrze się rozwijać i wymagają tylko minimalnej konserwacji. Są także odporne na suszę, gdy już się zadomowią. Jedyną wymaganą przez nie pielęgnacją jest przycinanie po kwitnieniu

rozchodnik

Niewymagające warzywa do ogródka

Istnieje wiele rodzajów warzyw, które wymagają niewielkiej konserwacji. Kabaczek zimowy, dynia, boćwina, wieczny szpinak i porzeczki należą do warzyw niewymagających szczególnej pielęgnacji. Miękkie owoce, takie jak wiśnie i gruszki, również wymagają minimalnej pielęgnacji i przycinania tylko raz lub dwa razy w roku. Wolnostojące drzewa owocowe również nie wymagają dużych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu można się nimi cieszyć przez wiele lat.

 

 

 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top