• 29 listopada 2023

Podczas budowy nowego domu, a zwłaszcza zrównoważonego domu o wysokich parametrach użytkowych, szczegółowe planowanie wszystkiego zaoszczędzi czas, pieniądze i stres, zapewniając jednocześnie najlepszy możliwy wybór materiałów budowlanych dla budżetu.

Właściwe planowanie jest kluczem do skutecznego budowania zrównoważonego, ekologicznego domu. Energooszczędny "ekologiczny dom" niekoniecznie musi kosztować dużo więcej niż dom wybudowany na zamówienie, ponieważ wiele z nich zależy od projektu, ale wybór i znalezienie ekologicznych materiałów budowlanych może trwać nieco dłużej, ponieważ często muszą to być specjalne zamówienia. Tak więc, jeszcze ważniejsze jest wczesne przeprowadzenie badań i zorganizowanie ich, ponieważ z naszego doświadczenia wynika, że co najmniej 50% udanej budowy domu ekologicznego sprowadza się do efektywnego i terminowego zarządzania projektem, a nie tylko do umiejętności profesjonalistów budowlanych, którzy pomagają budować wymarzony, zrównoważony dom.

Pamiętaj, że niektóre z tych kroków są cykliczne, w związku z tym, że potrzebujesz kilku podstawowych i dokładnych informacji zanim wejdziesz w szczegóły. Punktem wyjścia jest posiadanie początkowej maksymalnej strefy komfortu budżetowego dla nowej, zrównoważonej budowy domu, następnie uzyskanie wyobrażenia o kosztach działki w docelowych obszarach budowy, a na koniec uzyskanie kilku danych liczbowych dotyczących rzeczywistej budowy zielonego domu. Wszystkie te elementy muszą wyglądać na wykonalne, zanim przystąpi się do szczegółowych rozmów z profesjonalistami z branży budowlanej. Pamiętaj, że ich czas jest cenny, a jeśli doświadczony profesjonalista budowlany zapyta "jaki jest twój budżet", to dlatego, że pracują nad tym, czy jesteś potencjalnym klientem, czy, śmiemy to mówić, potencjalnym timewasterem!

Wszystko to powiedziane, oto nasze 10 najlepszych wskazówek dotyczących planowania i skutecznego budowania ekologicznego i zrównoważonego domu:

1. Zaoszczędzić budżet (i zachować część w rezerwie)

Jest to coś w rodzaju "no-brainer", ale musimy zacząć tutaj tylko po to, aby zboczyć z drogi - zwłaszcza, że budowa zielonego domu jest najdroższą inwestycją, jaką większość z nas kiedykolwiek zrobi. Tym lepiej, im więcej czasu poświęcamy na budowę nowego domu, bo jest tak wiele do rozważenia, a budowa trwa tak długo, że wszystko może się zmienić w miarę postępów w budowie.

Projekt budowy domu może dość szybko zamienić się w koszmar, jeśli zaczniesz oddalać się zbyt daleko od budżetu, a to powtarzający się błąd, przed którym ludzie robią, że chcielibyśmy Cię uratować, jeśli możemy - nie zabraknie nam pieniędzy w połowie budowy - być pewni, zanim zaczniesz, że w kotku jest wystarczająco dużo, aby Twój nowy dom stał się co najmniej wodoszczelną skorupą, ponieważ wtedy przynajmniej nie ulegnie zniszczeniu w oczekiwaniu na dodatkowe fundusze do pracy na kolejnym etapie.

I, organizując i planując swój nowy zielony dom kompleksowo przed rozpoczęciem - i koncentrując się na tym, co najważniejsze, mniej prawdopodobne jest, że zostaniesz odsunięty na bok przez szczegóły, które są tym, co ma tendencję do rozdmuchania budżetu! (Jak np. fantazyjne blaty, kuchnie, kafelki lub wykończenie podłogi). Powinny one być brane pod uwagę później, po ustaleniu podstaw struktury domu, wykończenia zewnętrznego i jego wydajności.

2. Znajdź odpowiednią działkę budowlaną dla zielonego domu

Znalezienie właściwej działki budowlanej podczas budowy nowego, zrównoważonego domu jest tak kluczowym elementem, a jednak często pomijanym, aż okaże się nieosiągalnym marzeniem! Zastanawialiśmy się, czy jest to nasza najważniejsza wskazówka dotycząca budowania zrównoważonego domu - ponieważ bez odpowiedniej działki budowlanej żaden projekt z zakresu budownictwa ekologicznego nie zrealizuje się z powodzeniem przy rozsądnym budżecie. Przy budowie nowego zielonego domu, zwłaszcza w klimacie północnym o wyraźnie określonych porach roku, sposób ogrzewania domu jest kluczem do tego, jaka izolacja jest odpowiednia i do jakich kosztów budowy i eksploatacji dojdzie - a to wszystko jest częścią budżetu.

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed otrzymaniem wszelkich kosztów zdefiniowanych dla nowego zielonego domu działki są:

  1. Izolacja - tak, to jest poprawnie przeliterowane - chodzi nam o to, ile słońca dostaje partia, i o jakiej porze dnia w ciągu roku? Piękna działka na północnym zboczu wzgórza pośród drzew niezdrowych, lub działka miejska, która znajduje się po południowej stronie wysokich lub średnich budynków, spędzi większość życia w cieniu. W ciepłym klimacie może to być zaletą, jednak w chłodniejszym klimacie w zasadzie pozbawia on każdy przyszły dom jakiegokolwiek ewentualnego pasywnego ogrzewania słonecznego - należy więc uważać to za nieoptymalne.
  2. Odległość od pracy, szkół, sklepów i cywilizacji. Jeśli poważnie myślisz o zmniejszeniu swojego śladu węglowego i życiu w prawdziwie zielonym domu - przyszłe wymagania dotyczące dotarcia wszędzie tam, gdzie potrzebuje tego Twoja rodzina, mogą mieć istotny wpływ. Jeśli nie chcesz budować ekologicznego domu poza siecią lub planujesz zakup rozległych paneli fotowoltaicznych, aby naładować Teslę, upewnij się, że masz dokładnie zaplanowany budżet na działkę budowlaną, która jest w zasięgu ręki lub centrum miejskiego, które ma wszystko, co jest potrzebne do codziennego życia.

3. Ustalenie realistycznego, ekologicznego budżetu na budowę domu

Twój dostępny budżet jest oczywiście głównym czynnikiem sukcesu w budowaniu zielonych domów. Jak szybko podzielisz się tym ze swoim zespołem projektowym, to Twój własny osąd, który sprowadza się do zaufania. Jeśli uważają, że masz naprawdę głębokie kieszenie, to możliwe, że spróbują trochę "odciążyć", więc nie bądź milionerem, chyba że planujesz to wydać! Upewnij się, że projektujesz siebie jako kogoś mądrego z twoimi pieniędzmi, kto będzie uważnie śledził rachunki i postępy w realizacji projektu budowlanego i kto chce w pierwszej kolejności uporządkować podstawy ekologiczne.

Przekroczenia projektów zarówno w kosztach materiałów, jak i pracy są bardzo częste w zielonych domów i projektów remontowych, więc - planuj najlepiej jak potrafisz, a następnie zakładać, że przegapisz swoje cele i mieć pewność, że bufor finansowy strefy w miejscu. Zobacz naszą stronę o tym, jak trzymać się budżetu z budową zielonego domu.

Opóźnienia na linii czasu są również bardzo częste. Nie da się dokładnie przewidzieć opóźnień w wysyłkach materiałów lub dni straconych z powodu złej pogody, więc przy planowaniu poszczególnych etapów dobrze jest również przewidzieć realistyczny margines błędu w przewidywaniu czasu realizacji. Gwarantuje to, że nie stracimy jednego podwykonawcy na rzecz innego, ponieważ nie byliśmy na nie gotowi. W szczycie sezonu budowlanego doświadczony budowniczy jest często dość ciasno zaksięgowany i utrata miejsca w kolejce może czasami wypchnąć wszystkie inne transakcje w katastrofalnym efekcie domino, który zmusza budowniczego do powrotu w strefie zmierzchu sezonu budowlanego. Czegoś, czego zawsze staramy się unikać w klimacie północnym z silnymi zmianami sezonowymi - ponieważ nic nie zatrzymuje budowy szybciej niż świeże wysypisko białych rzeczy... To tyle z powodu przeprowadzki do nowego, pięknego domu na Święta!

Jeśli to wszystko brzmi zniechęcająco (a wierzcie mi - nawet wytrawni profesjonaliści budowlani mogą to uznać za zniechęcające), to zamiast rezygnować z marzenia o życiu w pięknym domu zaprojektowanym przez architekta, rozważcie wybór domu z certyfikatem zielonego lub zrównoważonego rozwoju. nowoczesny, zielony dom prefabrykowany z rodowodem architekta i certyfikatem wydajności - zobacz tutaj, aby dowiedzieć się więcej o inspiracjach.

4. Wybór zielonego architekta lub projektanta domu

Planując budowę nowego zielonego domu, zwłaszcza jeśli ma on mieć certyfikat LEED, Passive House lub ZNE, będziesz potrzebował Architekta lub projektanta zielonego domu, aby przedstawić swoje plany. O ile doceniamy to, że każdy musi gdzieś zacząć, o tyle generalnie odradzamy korzystanie z usług kompletnego nowicjusza w dziedzinie planów zrównoważonego domu, o tyle w grę wchodzi zbyt wiele. Tak więc, pierwsze pytanie, jakie należy zadać każdemu architektowi lub projektantowi domu, brzmi: "Czy zbudowałeś już wcześniej dom ekologiczny lub certyfikowany pod kątem zrównoważonego rozwoju i czy mogę je zobaczyć? - Jeśli czujesz się odważny, możesz również zapytać, czy przyszedł na budżet, a jeśli nie, to o ile się skończył...

Ponadto, w naszych projektach w Ecohome, okazało się, że doświadczenie jest tak ważne, aby być na tyle wygodne, aby wziąć pod uwagę dobrze przemyślane sugestie klientów dla tych wszystkich ważnych wyborów mechanicznych lub materiałów budowlanych. Wybory te często mogą znacząco wpłynąć na koszty budowy nowego, zrównoważonego domu, a także wpłynąć na utrzymanie projektu na czas i w ramach budżetu.

5. Organizacja zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego

Aby wyjść z bramy dobrze zorganizowany, ważnym krokiem w budowaniu Twojego nowego, idealnego domu jest stworzenie szczegółowego arkusza kalkulacyjnego, który będziesz stopniowo wypełniał poprzez rozbudowany proces projektowania zrównoważonego domu. Na szczycie tej listy powinny znaleźć się nazwiska potencjalnych specjalistów, których możesz potrzebować w swoim zespole - architektów, projektantów i generalnych wykonawców. Kiedy już będziesz miał ten wstępny zespół, umieść ich wszystkich w jednym pomieszczeniu - lub przynajmniej w formie elektronicznej - aby upewnić się, że dobrze ze sobą grają i wszyscy znajdują się na tej samej stronie. Jest to tak cenny krok w projektowaniu zielonych domów, że w systemie oceny zielonych budynków LEED zdobywa nawet punkt jako "zintegrowany zespół projektowy".

6. Czy samodzielne budowanie domu z zielonymi referencjami jest tańsze niż zatrudnianie budowniczych?

Rozsądny budowniczy lub pomocnik może pomyśleć, że istnieje tona oszczędności, jeśli sam zbuduje cały trwały dom, biorąc na siebie zadania i transakcje, w których nie ma jeszcze doświadczenia. Idź i zrób to dla doświadczenia i zabawy, ale jeśli nie masz nadziei na pracę w pewnej dziedzinie, prawdopodobnie nie ma nagrody finansowej czeka na Ciebie, ucząc się handlu po prostu zrobić pracę raz.

Jako przykład - weź suchy tynk. Nigdy tego nie robiłeś, ale to wygląda na całkiem proste, prawda? Cóż, mogę ci powiedzieć, że nie jest (mówiąc jako doświadczony posłaniec do suchej zabudowy). Wyszkolona ekipa może wysuszyć cały dom w ciągu dnia, czasami możesz wziąć tydzień. A wtedy osoba zajmująca się handlem, której zarzuca się szpachlowanie nad twoimi whacky stawami, może kosztować dwa razy więcej, podczas gdy oni przeklinają twoje imię cały czas. Tak więc... właśnie straciłeś tydzień produktywności na własnym talencie do zarabiania pieniędzy (tzn. na pracy) i właśnie nauczyłeś się, że prace murarskie są trudniejsze i być może mniej przyjemne niż myślałeś. Próba zaoszczędzenia 5 dolców często będzie Cię kosztować 20 dolców.

7. Czy możesz zaoszczędzić pieniądze "pomagając" przy budowie?

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli domów próbujących zaoszczędzić trochę pieniędzy podczas budowy zielonego domu jest myślenie, że pomoże im to, jeśli zakończą pewne etapy dla swojego budowniczego "pracując na nocnej zmianie". Nie jest niemożliwe, aby im pomóc, i nie znaczy to, że zawsze idzie źle, ale musisz być pewien, że masz umiejętności i narzędzia potrzebne do tego, aby być użytecznym. W ramach uprzejmości (i dla własnego dobra), wszystko, co chcesz zrobić, powinno być bezwzględnie zatwierdzone przez generalnego wykonawcę. Wykwalifikowany GC będzie miał plan i wykwalifikowaną załogę do wykonania pracy, która zna swoje role; możesz po prostu być małpim kluczem szukającym miejsca do wskoczenia.

Nie próbuj zabrzmieć protekcjonalnie, ale kiedy twój 5-letni chłopak oferuje pomoc w przygotowaniu obiadu, możliwe, że zrobi to szybko i będzie pyszne, ale każdy, kto kiedykolwiek miał 5-letnią kucharkę wie, że częściej będzie zupełnie odwrotnie.

Ten sam rodzaj relacji może istnieć między tobą a twoim budowniczym, a nieświadomym ciebie : ) - mogą być niechętni, aby cię zaangażować, ale mogą być jeszcze bardziej niechętni, aby powiedzieć ci, że nie jesteś mile widziany, aby pomóc. Tak więc, nawet jeśli faktycznie ich zwolnisz, mogą pozwolić ci pracować razem tylko po to, aby cię uspokoić, ponieważ to ty trzymasz struny torebki!

Istnieją obszary, w których po zrozumieniu zasad i technik, może być w stanie poczuć, że przyczynił się do wysokiej wydajności budowy domu i zaoszczędzić trochę pieniędzy - jeden dobry przykład może być w montażu i przyklejania barier powietrznych ostrożnie, aby zapewnić szczelność w nowym budynku domu - (patrz tutaj) tak długo, jak masz czas, aby zapewnić, że praca jest zakończona prawidłowo przed ostatecznym wykończeniem ma być stosowane, to jest w ramach umiejętności najbardziej kompetentnych majsterkowiczów.

W mojej przeszłości, jako budowniczy, jednym z zadań, które często przyjmowaliśmy od właścicieli domów, było sprzątanie. Nie trzeba zamykać domu pół godziny wcześniej, aby posortować śmieci i posprzątać to najłatwiejszy sposób, aby pomóc, nie wchodząc w drogę. Gdy to się uda, może to oznaczać, że zespół dostaje dodatkowe pół godziny czasu budowy dziennie, czas, który szybko się sumuje - a czysty plac budowy, na którym znajduje się mnóstwo pojemników do sortowania, w których można wrzucać ścinki, a nie upuszczać je na podłogę, jest także bezpieczniejszym i zdrowszym miejscem pracy, co może być tylko dobrą rzeczą. I na ten temat, przeczytaj tutaj o tym, jak utrzymać czystość powietrza podczas remontów.

Podczas gdy my jesteśmy na to, inne rzeczy, które naprawdę doceniamy jako zespół budowlany - świeża kawa pojawiająca się w porze posiłku i przerwy, a także bycie zaufanym, aby dostać się do pracy bez przyszłego właściciela domu oddech w dół naszych szyi! #justsayin - ale wtedy jesteśmy pasjonatami zielonych domów buduje się dobrze.

8. Wybór odpowiednich zielonych materiałów budowlanych.

Wybór odpowiednich, przyjaznych dla środowiska i wysokowydajnych materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla budowy zielonego domu. Zanim dojdziesz do punktu, w którym dokonasz wyboru materiałów, powinieneś mieć zespół budowlany, ponieważ oni sami prawdopodobnie będą preferować materiały budowlane i musisz być przygotowany do dyskusji, negocjacji i ewentualnie kompromisu.

W tym celu, wybierając początkowo budowlańców, należy pamiętać, aby zadać im pytanie o ich priorytety w zakresie doboru materiałów i mieć pewność, że dobrze się zazębiają - innymi słowy, że są zadowoleni z dobrze przebadanych sugestii i opcji, nie naruszając przy tym budżetu.

Wybrane materiały budowlane będą miały duży wpływ nie tylko na koszt zakupu, ale także na przyszłą jakość powietrza w Twoim domu, trwałość domu i jego powierzchnie wewnętrzne. Wpłynie to również na to, jak wiele będziesz musiał zrobić w przyszłości, aby utrzymać dom w czystości.

Jako właściciel domu, ostateczny wybór materiałów powinien należeć wyłącznie do Ciebie. Budowniczowie będą mieli preferowane materiały, ale może to być po prostu zwyczajowe, ze względu na znajomość, a także z powodu "perswazji" lokalnych przedstawicieli materiałów. Właściciele domów są więc narażeni na ryzyko naginania się do woli swojego generalnego wykonawcy, nawet do tego stopnia, że może to pogorszyć wydajność ich nowego zielonego domu, ale nie pozwólcie na to! Wyjaśnij im swoje wybory, a następnie zrób własne badania, abyś mógł przedstawić swoje wnioski z powrotem do GC i wprowadzić je na właściwą drogę przez delikatną, ale zdecydowaną perswazję opartą na faktach, jeśli nie zgadzają się z tobą.

Sprawdź karty charakterystyki produktu na stronach internetowych dostawców materiałów, aby dowiedzieć się o składzie chemicznym materiałów, przepuszczalności powietrza i pary wodnej, a także o odpowiednich zastosowaniach i technikach instalacji.
Przed podpisaniem umowy z budowniczym upewnij się, że wybór produktu został sfinalizowany i wpisany do umowy. Uniemożliwi to inwestorowi zakup tańszego, gorszego lub nawet toksycznego produktu w celu zwiększenia jego marży zysku.

9. Nie wprowadzajcie się do domu, zanim nie zostanie ukończony!

Jest takie powiedzenie, (zawsze jest takie "powiedzenie", nieprawdaż?), ale przynajmniej to jest prawdą - jeśli wprowadzisz się zanim skończysz swój nowy zielony dom, nigdy go nie skończysz. Ten jest tak bliski prawdy, jaką kiedykolwiek znajdziesz.
Wprowadzanie się do domu przed jego ukończeniem doprowadzi do tego, że budowlańcy będą się czepiać; oznacza to życie w bałaganie, oddychanie kurzem i gruzem, podejmowanie złych decyzji, a przynajmniej oznacza, że powiesz "możemy to zrobić później" - ale "później" prawdopodobnie nigdy nie przyjdzie. Oczywiście do dnia, w którym wystawiasz dom na sprzedaż, a teraz zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę nie dokończyłeś listwy przypodłogowej za kanapą, a po latach nigdy nie będziesz pasował do koloru i patyny.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top