1. Zrób realistyczny budżet i harmonogram:
Jest to bez wątpienia punkt wyjścia do udanej budowy - nie należy lekceważyć czasu i pieniędzy, które trzeba będzie przeznaczyć na ukończenie budowy lub renowację. Nawet profesjonalni wykonawcy mają tendencję do niedoceniania kosztów i czasu trwania projektu.
Skorzystaj z porady wielu profesjonalistów, jeśli możesz, aby uzyskać różne opinie na temat tego, czy Twój projekt jest wykonalny w określonych ramach czasowych i budżetowych. Oddziel różne etapy projektu i zastosuj swój budżet do każdej części niezależnie, aby pomóc przewidzieć potencjalne pułapki i uniknąć niespodzianek.
Emmanuel Cosgrove z Ecohome's jest doświadczonym budowniczym i zdobywcą nagrody Canada Green Building Council w 2016 roku Green Building Champion. W opinii Emmanuela: "Zawsze dopuszczaj margines błędu do 20%, aby Twój projekt nie zamienił się w koszmar. I to nie tylko w przypadku nowych budynków; stosować tę strefę buforową również do projektów renowacyjnych".
2. Oszczędność pieniędzy i zabezpieczenie finansowania:
Budowanie wymaga pieniędzy, i to sporo. Większość ludzi będzie potrzebować kredytu hipotecznego na budowę nowego domu, ale posiadanie pieniędzy odłożonych na początku jest ważnym zabezpieczeniem przed niemożnością ukończenia Twojego projektu. Zanim zaangażujesz się w budowę, upewnij się, że dysponujesz środkami finansowymi, które pozwolą ci na realizację projektu do końca.
Pozyskanie funduszy z instytucji finansowej na nową budowę jest inne niż na zakup domu, ponieważ nie mogą być one pozytywne, że zakończysz projekt, ani nie będą mieć pewności, że to co zbudujesz będzie miało wartość rynkową, jeśli w którymś momencie będą musieli wyciągnąć wtyczkę. Tak więc, nie dadzą ci pełnej kwoty, do której się kwalifikujesz z góry.
Przed zatwierdzeniem projektu, będą chcieli zobaczyć dobrze udokumentowany podział kosztów na poszczególne etapy budowy. Rzeczoznawca majątkowy oszacuje przybliżoną wartość domu, który chcesz wybudować na podstawie Twoich planów budowlanych, a bank da Ci pieniądze w częściach; oceni Twój projekt etapami, aby upewnić się, że jesteś na dobrej drodze, zanim wyasygnuje więcej środków. Jeśli źle skalkulujesz i nie będziesz miał wystarczająco dużo pieniędzy, aby przejść do następnego etapu finansowania, może się okazać, że Twój projekt zatrzyma się w piargu. Bądź więc przygotowany i nie spiesz się z tym!
3. Nie przesadzaj z oszacowaniem własnych umiejętności:
Jeśli masz jakieś narzędzia i odrobinę doświadczenia w budowaniu, kuszące jest założenie, że możesz ukończyć dużą część pracy samodzielnie i w związku z tym stwierdzić, że możesz zbudować wcześniej lub więcej, niż realnie pozwala na to twój budżet. Obliczenie twojej własnej pracy na 0 dolarów za godzinę jest typowym błędem popełnianym przez weekendowych budowniczych i może mieć katastrofalne skutki. Weekendy mijają znacznie szybciej niż ci się wydaje, a praca 7 dni w tygodniu po powrocie z pracy może prowadzić do wypalenia, przekroczenia kosztów, błędów i ewentualnie urazów.
Chyba, że jesteś niezależnie zamożny i nie masz pracy, do której musisz się zgłosić, a nawet jeśli to zrobisz, nie przeceniaj swojej zdolności do budowania domu. Jeśli myślisz, że zaoszczędzisz pieniądze, biorąc urlop w pracy, aby wykonać zadania, które obecnie wykraczają poza twoje własne doświadczenie, prawdopodobnie się mylisz. Weźmy na przykład coś tak prostego jak malowanie - na pewno wszyscy możemy użyć wałka do malowania, ale czy możesz to zrobić równie dobrze lub tak szybko jak profesjonalista? Teraz zastosuj tę myśl do czegoś, czego planujesz się nauczyć po drodze, np. do hydrauliki, suchej zabudowy lub instalacji szafek kuchennych. Chyba, że planujesz zrobić karierę po tym, są krzywe uczenia się, które będą oznaczać, że prawdopodobnie lepiej jest pozostać w swojej pracy, aby wygenerować środki potrzebne do zapłaty komuś, aby zrobić to, co robią są dobre w.
4. Nie buduj za dużych:
Idzie to w parze z nie przecenianiem własnych umiejętności, ponieważ wielu właścicieli/budowniczych zakłada, że mogą budować większe bez zwiększania budżetu, licząc własną siłę roboczą jako darmową.
Oceń swoje prawdziwe potrzeby w zakresie przestrzeni, a nie przesadzaj i współpracuj z projektantem lub architektem, który rozpoznaje wartość domu średniej wielkości. Profesjonaliści z doświadczeniem w projektowaniu kompaktowym unikną wtrącania zmarnowanej i nieużywanej przestrzeni, np. niepotrzebnych korytarzy, które pochłaniają przestrzeń cenną w innym przypadku, lub projektowania tradycyjnych wejść, z których ludzie będą rzadko korzystać, jeśli w ogóle; są to domowe szablony z pokolenia przeszłości. Pomyśl o tych wszystkich starszych domach, które mają wielkie wejścia frontowe, które nie są używane, podczas gdy ludzie regularnie wchodzą i wychodzą z kuchni lub drzwi bocznych. Zaprojektowanie mniejszej i bardziej funkcjonalnej przestrzeni, która będzie płynąć prawidłowo, przyniesie taką samą jakość życia jak większy dom, a to może pomóc Ci osiągnąć Twoje cele wcześniej i w bardziej przystępnej cenie.
5. Posiadaj szczegółową listę materiałów:
Sporządźcie dokładną listę potrzebnych materiałów, z cenami i nazwą sklepu, w którym je otrzymacie. Nie zostawiaj wyboru materiałów do ostatniej chwili, ponieważ dostępność produktów może być czasami problemem, a tym bardziej w przypadku materiałów wyższej jakości, które zazwyczaj nie są dostępne w przeciętnym sklepie typu big box.
Kupowanie materiałów samodzielnie jest opcją, ale generalni wykonawcy często będą mieli preferencyjne stawki ze względu na dalsze relacje z dostawcami. Nie jest niczym niezwykłym, że będą one zawierały niewielką marżę; wiedząc, co to będzie, jest to dyskusja, którą warto mieć w czasie negocjowania kontraktów.
6. Wprowadzaj się tylko wtedy, gdy wnętrze zostanie ukończone:
Każdy wykonawca powie Ci, że opóźnienia w dostawie i przekroczenie budżetu są powszechne podczas budowy i remontu. Może się zdarzyć, że nie będzie można wprowadzić się w pierwotnie planowanym terminie. Pozwól sobie na okres buforowy powyżej daty ukończenia, abyś nie był zestresowany tym, że nie masz gdzie mieszkać, jeśli dom sprzedaje lub wynajmuje, zanim Twój nowy dom będzie gotowy.
Przed wprowadzeniem się zalecamy, aby główna część mieszkalna była w pełni wykończona do ostatniej warstwy farby. Przeprowadzka na plac budowy zmieni go w logistyczną układankę, w której trzeba będzie się przenieść i przykryć meble, aby móc dalej pracować, albo gotować i jeść w otoczeniu trocin i narzędzi.
Ostateczne przemyślenia od Emmanuela Cosgrove'a: "Bezpiecznie jest założyć się, że jeśli wprowadzisz się przed ukończeniem, nigdy nie ukończysz wnętrza; często z braku czasu lub funduszy, lub po prostu dlatego, że to, co pozostało niedokończone, jest ukryte za meblami i zapomniane. To może być dużym źródłem stresu i napięcia w rodzinie, i to nie jest zabawne, aby w nagłych wypadkach, gdy się wprowadzasz lub sprzedajesz, skończyć swój dom".
Komentarze (0)