Remont domu lub mieszkania to poważne przedsięwzięcie. Niezależnie od wielkości projektu, będzie on wymagał doskonałej organizacji, przemyślanego podejmowania decyzji i dobrego planowania, aby zakończył się sukcesem.
Idealnym rozwiązaniem jest tymczasowe wyprowadzenie się z domu na czas remontu. Następnie zespół profesjonalistów wejdzie do remontowanych pomieszczeń i wykona pracę od rana do nocy. Na koniec, pokoje są nadal czyste i gotowe do wprowadzenia się.
Jeszcze gorzej jest, gdy wyprowadzka nie jest możliwa z przyczyn organizacyjnych. Jak mieszkać i remontować bez popadania w szaleństwo? Przedstawiamy kilka pomocnych rad, co jest ważne, o czym nie należy zapominać i jak wszystko ogarnąć, by remont nie stał się koszmarem.
Pierwsze, co powinieneś zrobić, to zastanowić się nad tym. Czasami remont to drobna naprawa, malowanie w celu odświeżenia pomieszczenia czy wymiana brudnej fugi. Niekiedy jednak zakres jest obszerny i obejmuje m.in. wyburzenie ścian lub ich zmianę aranżacji, zerwanie podłogi i położenie płytek. Zespół odpowiedzialny za remont musi również określić zakres prac. Wiedza o tym, jakie prace zostaną wykonane, może pomóc w wycenie, kontraktowaniu lub budżetowaniu.
Sprawdź także: Jak pozbyć się pozostałości po silikonie? - https://megaremonty.pl/jak-pozbyc-sie-pozostalosci-po-silikonie_yxaq.a
Kolejność wyłoni się sama, gdy przygotujesz zakres prac z profesjonalistą. Harmonogram jest bardzo ważnym elementem. Jeśli pominiesz pewne etapy, nie będzie można do nich wrócić po zakończeniu innych etapów.
Wymiana instalacji elektrycznej, grzewczej, wodno-kanalizacyjnej czy gazowej jest priorytetem, szczególnie przy większych remontach. Te rzeczy muszą być ukryte i nie da się ich zrobić po położeniu płytek. Pierwszym krokiem jest ocena stanu ścian, sufitów czy stolarki drzwiowej. Pozwoli to określić, czy konieczna jest rozbiórka lub zmiana aranżacji. Kolejność prac ustala się na podstawie oceny podłogi, aby stwierdzić, czy trzeba ją rozebrać, zeszlifować, czy po prostu przykryć nową. Prace wykończeniowe - układanie płytek, układanie laminatu lub kładzenie tynku - to ostatni etap. Ostatnie kroki to listwy podłogowe i wykończeniowe, fugi i detale dekoracyjne.
Harmonogram jest ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie lub porażce. Niestety, błędy popełnione w fazie ustalania kolejności są często niemożliwe do naprawienia.
Notatki mogą przybrać dowolną formę - podręcznego planera, kalendarza online lub specjalnego planera remontowego, który zawiera narzędzia do kosztorysowania. Każdy powinien wybrać najlepszą opcję dla swojej sytuacji. Prace powinny być zaplanowane z fachowcem, chyba że remont wykonujesz samodzielnie. Musisz też wziąć pod uwagę kolejność prac i rozpisać je punkt po punkcie. Dodaj listę czynności lub zakupów (pozwolenia, formalności), które trzeba wykonać. Powinieneś również spisać kwoty cząstkowe za prace, które trzeba wykonać, a także punkty zakupu. Pomoże to w stworzeniu dokładnego kosztorysu i oszacowaniu możliwości finansowych. Na tym etapie można jeszcze zmienić zakres, jeśli np. plan remontu przekroczy budżet.
Następnie możesz podpisać umowę i rozpocząć proces realizacji. Będziesz musiał zabezpieczyć zawartość pomieszczeń, jeśli domownicy nie wyprowadzili się, a remont jest w toku. Jest to czasochłonne zadanie, które należy uwzględnić w kosztorysie. Chociaż folia bąbelkowa, kartony lub folie ochronne mogą wydawać się nieistotne, mogą się sumować. Jeśli meble i przedmioty gospodarstwa domowego nie są chronione, mogą zostać uszkodzone, a sprzątanie nigdy się nie skończy.
Komentarze (0)