Pilarki stołowe są narzędziami, które znajdują zastosowanie nie tylko w profesjonalnych warsztatach stolarskich, ale także coraz częściej w warsztatach domowych majsterkowiczów. Dlatego na rynku w ostatnim czasie pojawiło się mnóstwo tego typu narzędzi o różnych parametrach technicznych. Dowiedz się, jakie pilarka stołowa dobrze sprawdzi się w domowym użytku.
Wiele zależy od tego, jakimi pracami będziesz się zajmować. Standardowa pilarka stołowa umożliwia cięcie drewna prostopadle do podłoża (najczęściej drewna, bowiem niektóre urządzenia pozwalają na cięcie także płyt ceramicznych, betonu lub aluminium). W zdecydowanej większości prac przy obróbce drewna jest to zastosowanie w zupełności wystarczające. Ukośnica natomiast umożliwia cięcie pod dowolnym kątem, pozwalając na wykonywanie bardziej złożonych elementów stolarskich.
Wybór powinieneś zatem podyktować tym, czym zamierzasz się zajmować w swoim warsztacie.
Rynek obfituje w zróżnicowane pod względem parametrów i funkcjonalności elektronarzędzia. Daje to możliwość wyboru takiego urządzenia, które zarówno ceną, jak i swoimi możliwościami wpisze się w Twoje zapotrzebowanie. Dzięki temu nie musisz inwestować dużych pieniędzy w profesjonalne pilarki, których potencjału nie wykorzystasz w domowym warsztacie. Na co zatem postawić?
Domowi majsterkowicze zwykle decydują się na uniwersalne pilarki stołowe. Zależy im kompaktowych rozmiarach i przeciętnej mocy, która w zupełności wystarczy do obróbki materiałów drewnianych i drewnopochodnych. Możliwość wymiany ostrza pozwala z kolei na przecinanie także innych materiałów po doborze tarczy przeznaczonej np. do metali czy płyt ceramicznych.
Wspomniane już niewielkie rozmiary pilarek umożliwiają łatwe przechowywanie tych narzędzi piwnicy, w garażu czy na strychu, a także na zorganizowanie ergonomicznego miejsca pracy. Ponadto niewielkie pilarki są także mobilne, ułatwiając tym samym ich transport.
W pracach domowych nie musisz używać najsilniejszych dostępnych pilarek stołowych. W zupełności dobrze sprawdzą się narzędzia o nieco mniejszej mocy. Te kosztują znacznie mniej, dlatego może pozwolić sobie na nie wielu majsterkowiczów, którzy chcą oddawać się swojemu hobby. Musisz jednak pamiętać, by nie wykorzystywać swojej pilarki o średniej mocy do najbardziej wymagających zadań, ani nie użyczać jej nikomu, jeśli nie masz pewności, że ktoś nie przeciąży silnika.
Tutaj weź pod uwagę:
napięcie zasilania – w warunkach domowych powinna wystarczyć Ci pilarka zasilania jednofazowym prądem (230 V), narzędzia trójfazowe (400 V) to rozwiązania do bardziej wymagających prac;
moc – w użytku domowym w zupełności dobrze sprawdzą się pilarki stołowe o mocy 1500–1800 W;
prędkość obrotowa – im wyższa, tym większa precyzja cięcia i większa wydajność, natomiast pilarki z prędkością obrotową przekraczającą 5000 obrotów na minutę to już urządzenia do fachowych zadań;
dodatkowe wyposażenie – bardzo pomocne okażą się akcesoria podnoszące bezpieczeństwo, m.in. awaryjny wyłącznik czy klin rozdzielający.
W poszukiwaniu pilarek do użytku domowego odwiedź sklep z narzędziami Emast. Znajdziesz tam urządzenia o różnych parametrach i w zróżnicowanych cenach, dlatego bez problemu wybierzesz pilarkę, która spełni Twoje oczekiwania. Każde z narzędzi w asortymencie Emast pochodzi od cenionego producenta.
Artykuł partnera
Komentarze (0)