Narzędzia, które zasila się sprężonym powietrzem, cieszą się dużą popularnością. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Mówimy o nich przecież jako o alternatywie tak dla narzędzi ręcznych, jak i elektrycznych. Jeśli zestawimy je z tymi ostatnimi, z pewnością docenimy zarówno moc narzędzi pneumatycznych, jak i wygodę związaną z samym ich użytkowaniem. Na ich plus przemawia także wytrzymałość.
Analizując nowoczesne serwisy i warsztaty nie można nie dostrzec tego, że bardzo często opierają one swoje działanie na tych urządzeniach, które są zasilane z wykorzystaniem sprężonego powietrza. To rozwiązanie nie tylko wyjątkowo ekonomiczne, ale również wydajne. Zarówno eksploatacja, jak i konserwacja takich narzędzi jest bezpieczna, a jednocześnie nieskomplikowana. Tym, co je charakteryzuje jest także stosunkowo niski stopień awaryjności. Ta w dużej mierze jest zasługą samej konstrukcji wspomnianej grupy narzędzi. Nie jest to konstrukcja skomplikowana, próżno więc szukać czy to silnika elektrycznego, czy to podzespołów bezpośrednio z nim związanych. To właśnie poziom skomplikowania konstrukcyjnego sprawia, że urządzenia elektryczne nie tylko ważą więcej, ale i są bardziej skomplikowane w procesie ich użytkowania.
Budowa narzędzi pneumatycznych w żadnym wypadku nie może być określana jako skomplikowana. To przekłada się nie tylko na to, że są one mniej awaryjne, ale i na to, że łatwiej się je konserwuje i naprawia. Narzędzia te zwracają na siebie uwagę także dlatego, że są dość lekkie, choć dobrze jest mieć świadomość tego, że praca z nimi wymaga połączenia czy to z wężykiem, czy to ze specjalnym przewodem prowadzącym do kompresora. Wpływa to na komfort pracy, choć mamy do czynienia przede wszystkim z kwestią przyzwyczajenia. Plusem tej grupy narzędzi wydaje się być także to, że są one w stanie działać z dużą siłą. Powietrze ze sprężarki bez trudu jest im w stanie zapewnić większą moc niż ta, jaka jest zasługą zasilania elektrycznego. Tym, co zwraca uwagę na narzędzia zasilane sprężonym powietrzem, jest również typowa dla nich precyzja oraz to, że można je błyskawicznie uruchamiać i wyłączać z użytkowania. Można z powodzeniem stosować je też wszędzie tam, gdzie na używanie narzędzi elektrycznych nie pozwalają względy bezpieczeństwa, a więc choćby w tych miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko przyczynienia się do wybuchu lub pożaru.
Lista narzędzi pneumatycznych wcale nie należy do krótkich. Wśród tych najbardziej popularnych wymienia się choćby używane w zakładach wulkanizacji klucze pneumatyczne przeznaczone przede wszystkim do odkręcania kół. Popularnymi narzędziami są również szlifierki pneumatyczne, wiertarki i wkrętarki oraz klucze udarowe i zapadkowe, młotki pneumatyczne, smarownice, wyrzynarki oraz pistolety natryskowe. Sprężone napięcie można zatem wykorzystać w wielu narzędziach mając pewność, że okażą się one lekkie i szybkie, a praca z nimi będzie prawdziwą przyjemnością.
https://sklep-warsztat.pl/product-category/cp-ogolna/
Komentarze (0)