• 5 października 2024

Nauka języka obcego często nie jest łatwa. Trzeba poświęcić jej mnóstwo czasu i uwagi. Część z przyswojonych słówek szybko ulatuje, a niektóre w ogóle nie chcą wejść do głowy. Zdarza się, że mimo bogatego zasobu słownictwa, kompletnie nie potrafimy się wypowiadać, ani zrozumieć wypowiedzi innych. Jak nauczyć się słownictwa technicznego w języku obcym, np. angielskim tak, by potrafić się porozumiewać z innymi?

Nauka języka obcego nie musi być trudna

Sposobów na naukę języka obcego jest wiele. Możemy czytać książki w tym języku, robić ćwiczenia, uczyć się z fiszek, albo z Internetu. Możemy kupować specjalne podręczniki i przyswajać wiedzę z nich. A możemy także słuchać audiobooków, które znacznie ułatwią naukę języka obcego. 

Słuchanie wypowiedzi w obcym języku pozwala nam na przyswojenie słownictwa, uczenie się rozumienia ze słuchu oraz osadzenie słówek w kontekście. A to wszystko jest niezwykle potrzebne do skutecznego porozumiewania się w języku obcym. Warto wybrać taki audiobook, który koncentruje się na potrzebnym nam słownictwie, np. angielski techniczny - budownictwo. Dzięki temu, że uczymy się ważnych dla nas słówek, na długo je zapamiętamy. Będziemy mogli korzystać z nich także na co dzień, chociażby nazywając konkretne przedmioty lub czynności w myślach, albo komunikując się z innymi. 

Taki kurs w formie audiobooka może być dostosowany do różnych poziomów znajomości języka, np. dla początkujących lub średniozaawansowanych. Dzięki temu mamy pewność, że będziemy rozumieć cały kontekst wypowiedzi. Wybierając zbyt wysoki poziom, możemy się frustrować, że niczego nie rozumiemy. To sprawi, że szybko porzucimy naukę. 

Ucz się w kontekście

Nauka słówek bez kontekstu nie ma sensu. Już w języku polskim znamy słowa, które w różnych sytuacjach mogą mieć zupełnie inne znaczenie (np. zamek - w kurtce, w drzwiach lub budowla). Dlatego tak ważne jest, by przyswajać obce słownictwo osadzone w zdaniu. Dzięki temu zyskujemy dwie korzyści:

  • dokładnie rozumiemy znaczenie danego słowa i wiemy, kiedy możemy go użyć,
  • potrafimy wypowiedzieć całe zdanie lub zwrot z danym słowem, co skutecznie ułatwia nam komunikację. 

Przy okazji nieświadomie przyswajamy także zasady gramatyczne i nie musimy się ich uczyć na pamięć. Potrafimy tworzyć poprawne zdania. 

Podziel słownictwo na kategorie

Podczas nauki warto dzielić słownictwo na kategorie, np. czynności, narzędzia, właściwości. Taki podział ułatwi naukę, ponieważ w poszczególnych kategoriach uwzględnione będą słówka, które rządzą się podobnymi zasadami. W przypadku czynności będziemy utrwalać odmianę czasownika. Narzędzia nauczą nas zaś, jak tworzyć liczbę mnogą rzeczowników. Dzięki podziałowi na kategorie nie będziemy miotać się pomiędzy różnymi zagadnieniami, a przyswojona wiedza zostanie z nami na dłużej. 

Jak uczyć się słownictwa z audiobookiem?

Nauka słownictwa z audiobookiem daje wiele możliwości. Po pierwsze, możemy słuchać konkretnych słów i wypowiedzi, dzięki czemu nauczymy się rozumieć innych. Po drugie: możemy zatrzymywać nagrania i powtarzać po lektorze. To pozwoli nam na przyswojenie słów oraz nauczenie się skutecznej komunikacji. Trudno jest zacząć mówić w języku obcym, dlatego też warto próbować najpierw w zaciszu własnego domu. 

Z kursu w formie audiobooka można także pobrać skrypt, dzięki czemu nauczymy się czytać słówek i rozumieć tekst pisany. W języku angielskim pisownia i wymowa są często różne, dlatego warto posiąść obie te umiejętności. Dodatkowo można zrobić fiszki ze słówkami, by powtarzać je co określony czas. Dobrym pomysłem są także fiszki obrazkowe. Nie trzeba do nich wiele talentu. Wystarczy narysować proste rysunki, które będą obrazować chociażby narzędzia. Najważniejsze, byśmy sami wiedzieli, co przedstawia dany obrazek. Możemy także pisać własne zdania ze słówkami i zwrotami oraz tworzyć swoje wypowiedzi, które przydadzą nam się, np. w pracy. 

Nauka języka obcego może być przyjemna. Warto uczyć się na różne sposoby, a słuchanie audiobooków jest jednym z nich. Pozwala na skuteczną naukę rozumienia ze słuchu oraz przyswojenie konkretnego słownictwa osadzonego w kontekście. Warto korzystać z tej metody równolegle z innymi, by osiągnąć jak najlepsze wyniki.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top