• 5 października 2024

Planowanie ogrodu to ważny aspekt projektu każdego domu. Teren wokół domu powinien być zaplanowany w sposób, który nadaje charakter posesji. Ważne jest, aby zagospodarowana przestrzeń pasowała do charakteru budynku.

Ważne jest, aby ogród był funkcjonalny i atrakcyjny. Powinien robić dobre pierwsze wrażenie, ale ważne jest, aby nie przesadzić z ilością roślin i użytych materiałów.

Instrukcja krok po kroku jak zaprojektować ogród

Dobrze zaprojektowany ogród przynosi przyjemność i satysfakcję zarówno właścicielowi, jak i jego gościom. Projektowanie ogrodu to skomplikowany proces, który obejmuje wiele czynności.

Analiza terenu

Zanim zaczniesz planować ogród, koniecznie przeanalizuj wilgotność i poziom pH gleby. Następnie określ, jak będziesz wykorzystywać przestrzeń. Można to zrobić z pomocą czasopism i katalogów, w których znajdują się ilustracje konkretnych typów ogrodów.

Pomiary

Narysowanie swojego projektu będzie łatwiejsze, jeśli będziesz miał dokładne pomiary terenu. Możesz to zrobić za pomocą zwykłych taśm mierniczych. Do wykreślania kształtu i wymiarów działki najlepszy jest papier milimetrowy. Papier ten idealnie nadaje się do rysunków technicznych lub w programach projektowych takich jak AutoCad. Skala 1:100 oznacza, że 100 cm w terenie odpowiada 1 cm na kartce.

Plan ogrodu

Najpierw narysuj na planie obrys swojego budynku. Koniecznie uwzględnij lokalizację okien lub drzwi. Zwróć uwagę na istniejącą roślinność, bruk i ogrodzenie. Nielegalne wycięcie drzew może skutkować wysoką grzywną. Kwota ta zależy od gatunku i wielkości drzewa.

Solaryzacja

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę położenie ogrodu względem reszty świata. Będzie to miało wpływ na wybór i rozmieszczenie roślinności oraz rodzaj ogrodzenia. Ponieważ jest mniej światła słonecznego, ekspozycja północna i północno-wschodnia jest najbardziej korzystna dla większości gatunków. Rośliny mają mniejsze szanse na wzrost. Wysokie, ciężkie ogrodzenie może również powodować zbyt duże zacienienie. Warto zainwestować w lekką, ażurową konstrukcję z paneli drewnianych. Od strony północnej można zaplanować altanę i pomieszczenie gospodarcze.

Planowanie nawierzchni

Dobrym pomysłem przed posadzeniem roślin jest zaplanowanie rodzaju i stylu nawierzchni, która sprawi, że ogród będzie funkcjonalny. Bruk powinien być praktyczny, odporny na warunki atmosferyczne i mróz. Jest to o tyle ważne, że dodaje estetyki okolicy i pozwala na bezpieczne przemieszczanie się ludzi, pojazdów i towarów. Najpopularniejszym rodzajem materiału brukowego jest kostka brukowa.

Planowanie montażu

Powinieneś również zaprojektować ujęcie wody, aby można było podłączyć system nawadniania ogrodu. Możesz oświetlić swój ogród, rozprowadzając instalację elektryczną.

Wybór roślinności

Po przygotowaniu gleby i zaplanowaniu stref, nadszedł czas na wybór roślin. Musisz pamiętać, że każdy gatunek ma swoje wymagania, więc dostosuj gatunki do gleby i nasłonecznienia.

Należy również wziąć pod uwagę tempo wzrostu i czas kwitnienia, aby mieć piękny ogród przez cały rok. Należy unikać drzew, które zacieniają ogród lub dają efekt nadmiaru pięter. Wysokie rośliny trzymaj z tyłu, małe z przodu, a średnie w środku.

Planowanie ogrodu

Jakie parametry techniczne należy wziąć pod uwagę?

Podczas projektowania ogrodu zwróć uwagę na szerokości podjazdu i ścieżek. Ścieżka, która prowadzi do garażu, nie powinna mieć mniej niż 3 m szerokości. Ścieżka przystosowana dla jednej osoby nie powinna przekraczać 0,6 m. Chodnik prowadzący do głównego wejścia do domu powinien mieć szerokość 1,5m. Po więcej porad dotyczących projektowania i planowania ogrodu wejdź na amex.net.pl

Jaki jest koszt wykonania projektu ogrodu?

Choć ogród możemy zaprojektować sami, korzystając z darmowych programów online, warto skonsultować się z profesjonalistą. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pomoże zrealizować ogrodowe marzenia. Na koszt Twojego projektu wpływa wiele czynników. Cena wzrośnie, jeśli teren jest większy. Koszt ogrodu zależy od jego ukształtowania terenu, lokalizacji, a także od ilości elementów małej architektury, bruku i roślinności. Ceny projektów ogrodów o powierzchni do 500 m2 Ceny projektów ogrodów o powierzchni do 500 m2 wahają się od 1 600 - 2 000 zł. Projekt obejmujący od 500 do 1000 metrów kwadratowych będzie Cię kosztował od 2 000 do 3 000 złotych. Cena za największy ogród, obejmujący ponad 1.000 metrów kwadratowych, to 3.000 złotych. Do zagospodarowania ogrodu warto zatrudnić specjalistów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top