Pierwszym krokiem w projektowaniu wnętrza restauracji lub kawiarni jest przeprowadzenie dokładnego i szczegółowego badania. Poznaj wizję właściciela i jakość oferowanych przez niego produktów. Nakreśl profil potencjalnych klientów. Kim oni są? W jakim celu będą odwiedzać i co będą zamawiać? Jakie są ich preferencje, potrzeby? Czy prawdopodobnie będą pojawiać się w grupach czy pojedynczo? Jeśli tak, to jak duże są to grupy? Po odpowiedzi na wszystkie te pytania można zastanowić się nad najlepszymi rozwiązaniami funkcjonalnymi i wizualnymi dla oprawy lokalu gastronomicznego.
Podstawową kwestią jest to, jakim budżetem dysponujesz, aby dokonać tej inwestycji. Ważne jest, aby od początku określić rozmach, z jakim można działać. Istotne są priorytety, dzięki którym wszystkie cele zostaną zrealizowane i nie będzie kompromisów ze względu na ograniczenia finansowe. Zwłaszcza w obszarach, które są kluczowe dla powodzenia i opłacalności całego przedsięwzięcia. Następnie z żelazną konsekwencją realizować koncepcję, nie zbaczając z kursu.
Dobre połączenie designu i pysznej kuchni to klucz dla projektantów wnętrz stających przed takim wyzwaniem. Jest to trudne zadanie, ale możliwe do pokonania. Wizja szefa kuchni powinna znaleźć odzwierciedlenie w projekcie. Ważną kwestią jest lokalizacja lokalu i najbliższe otoczenie. Aby uniknąć powielania pomysłów, dobrze jest zrobić dokładną analizę na temat konkurencji. Zaprojektuj wnętrze, które jest wyjątkowe, oryginalne i wypełnia potrzebę rynkową.
Odwiedzający lokale gastronomiczne zwracają uwagę nie tylko na jakość potraw i sprawną obsługę, ale także na estetykę i wygodę. Miejsca te powinny mieć przyjazną atmosferę, ponieważ klienci będą czuli się w nich dobrze i będą chcieli wracać. Powinny być angażujące, bo to najlepszy sposób na to, by klienci zostali dłużej i przyciągali ich do siebie.
Styl i rozpoznawalność są równie ważne. Nie ważne czy mówimy o restauracji sieciowej czy niezależnym lokalu wystrój powinien być spójny z materiałami identyfikacji wizualnej marki, takimi jak logo, strona internetowa, menu wizytówki, opakowania, karty lojalnościowe. Należy powtarzać motywy kolorystyczne i graficzne, które je zainspirowały. Powinien wyróżniać się na tle innych lokali gastronomicznych, które są powszechne nawet w małych miejscowościach.
Funkcjonalność to kluczowy aspekt projektowania wnętrz restauracji, kawiarni i pubów. Jest to zagadnienie skomplikowane. Składa się na nią układ pomieszczeń i ich wielkość. Rodzaj i liczba mebli, a także ich rozmieszczenie. Podział na strefy to organizacja funkcji lokalu. Wymiary baru i jego usytuowanie. Bar musi sprawiać wrażenie intymnego dla gości, a kelnerzy powinni mieć możliwość swobodnego poruszania się po pomieszczeniu. Podobna organizacja wymagana jest w kuchni. Jeśli kuchnia jest dobrze zorganizowana, łatwo będzie w niej pracować.
8 wskazówek architekta dotyczących projektowania wnętrz lokali użytkowych - sprawdź na https://rankingwnetrz.pl/lokale-uslugowe/8-wskazowek-architekta-dotyczacych-projektowania-wnetrz-lokali-uzytkowych/goze_gghq
Otwarte kuchnie w lokalach gastronomicznych to ogromny trend ostatnich lat. Otwarte kuchnie stają się coraz bardziej popularne, ponieważ goście uwielbiają oglądać szefów kuchni przy pracy. Jak jednak zapewnić, że takie rozwiązanie przejdzie próbę czasu? Zadaniem projektanta jest określenie, czy zburzenie ścian między kuchnią a restauracją to dobry pomysł. Jakie korzyści będą mieli klienci z nowego widoku? Kolejnym czynnikiem do rozważenia jest sprawna i skuteczna wentylacja. Nie jest przyjemnie czuć zapach jedzenia na ubraniach po wyjściu z restauracji.
Kawiarnie i restauracje to miejsca, które każdego dnia odwiedza wiele osób. Wymagają one solidnych, ergonomicznych rozwiązań. Niskiej jakości materiały mogą doprowadzić do oszczędności, które nie będą realne. Po kilku miesiącach zaczną one tracić swoją estetykę. To zniechęci gości do powrotu i negatywnie wpłynie na postrzeganie marki. Klienci nie lubią też miejsc, które wyglądają tanio.
Bar mleczny nie musi wyglądać tak samo jak w czasach PRL-u. Przy przemyślanym projekcie może być miejscem chętnie odwiedzanym przez klientów.
Niewłaściwy dobór mebli to częsty błąd przy projektowaniu wnętrz lokali gastronomicznych. Nie jest dobrym pomysłem posiadanie niewygodnych krzeseł czy stołów, gdyż może to utrudnić klientom delektowanie się jedzeniem. Choć atrakcyjny wygląd jest ważny przy ich wyborze, to nie jest on najważniejszy. Liczy się to, aby miały odpowiednie wymiary i kształt, a także były dopasowane do stołu pod względem wysokości. Powinny być łatwe w czyszczeniu, ale niezbyt śliskie i twarde. Jeśli uda się znaleźć wygodne meble, które będą miały efektowny wygląd, można uznać to za sukces.
Ważnym elementem lokali gastronomicznych jest oświetlenie. Oświetlenie pełni wiele funkcji. Może wpływać na atmosferę i postrzeganie wnętrza. Tworzy atmosferę i dekoruje przestrzeń. Skupia również uwagę na detalach. Powinieneś zadbać o to, aby lokal otrzymywał jak najwięcej naturalnego światła w ciągu dnia. Główne oświetlenie zastosuj w kuchni i przy wejściu. Nad stołami i barem stosuje się oświetlenie wiszące (lub kierunkowe). Wiesz, że smak i wrażenia wzrokowe idą w parze. Bezpośrednie oświetlenie przy stołach może pomóc lepiej widzieć potrawy i zwiększyć przyjemność z jedzenia. Pomocna jest możliwość regulacji natężenia światła. Oświetlenie powinno być energooszczędne, dobrze rozmieszczone i dopasowane do lokalnego charakteru.
Projektowanie wnętrz lokali gastronomicznych wymaga większego zrozumienia szerszego obrazu i umiejętności zaspokojenia zróżnicowanych potrzeb klientów. Ważne jest uwzględnienie rodzin z dziećmi (przewijaki dla niemowląt), oraz osób niepełnosprawnych (szerokie przejścia/niskie progi, rampy).
Trudno jest stworzyć odpowiednią atmosferę w restauracji. Trudno jest stworzyć właściwą atmosferę w lokalu gastronomicznym. O ile cieszące oko detale mogą podkreślić piękno koloru, o tyle zbierają również kurz i utrudniają utrzymanie porządku i czystości. Wybierając dekoracje, projektant wnętrz powinien kierować się umiarem i rozsądkiem. Klasyka, czyli takie wazony można wykorzystać z kwiatami ciętymi, doniczkowymi lub świecznikami.
Komentarze (0)