• 23 kwietnia 2024

Ogrzewanie domu jest niezbędne w naszym klimacie. Dostępnych jest wiele opcji ogrzewania, w tym tradycyjne piece węglowe, piece olejowe lub gazowe oraz ekologiczne pompy ciepła. Radzimy, jaki system grzewczy zastosować w swoim domu, aby zapewnić komfort, bezpieczeństwo i stabilność finansową.

Jakie opcje są dostępne dla ogrzewania naszego domu?

Istnieje wiele opcji ogrzewania domu. Różnią się one rodzajem paliwa lub systemu grzewczego, z którego korzystają, ale także tym, jak wpływają na środowisko. Jakie są te opcje?

Ogrzewanie zasilane paliwami stałymi - węglem, peletami i drewnem

Choć jest to wciąż najpopularniejsza metoda ogrzewania domu, budzi wiele pytań dotyczących ekologii, zwłaszcza w przypadku korzystania z węgla. Co prawda wysokiej jakości węgiel i nowoczesne konstrukcje pieców zapewniają niższą emisję gazów cieplarnianych, jednak do ogrzewania pieców może być stosowane słabe paliwo. Powoduje to powstawanie smogu i negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Należy pamiętać, że obecne parcie na odchodzenie od paliw kopalnych (zwłaszcza, węgla) jest silne. W niedalekiej przyszłości ten surowiec może być bardzo kosztowny i trudny do zdobycia.

System ogrzewania domu zasilany paliwem stałym może powodować kolejny problem: potrzebuje miejsca do jego przechowywania. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że ekogroszek i węgiel mogą bardzo brudzić pomieszczenie i ubrania (pellet, czyli paliwo ze sprasowanych trocin lub wiórów drzewnych, albo słomy).

Ogrzewanie gazowe

Jest to popularny rodzaj ogrzewania. Jest to również jedno z najbardziej ekologicznych źródeł energii. Jego główną zaletą jest możliwość utrzymania komfortowej temperatury w mieszkaniu bez konieczności dokładania paliwa. Piece gazowe do ogrzewania domu (zarówno tradycyjne, pulsacyjne, jak i kondensacyjne) można łatwo obsługiwać i mają niewielkie rozmiary. Gaz nie jest kłopotliwy, więc można suszyć pranie w tym samym miejscu, w którym stawiamy piec.

Ogrzewanie olejowe

Zasilane jest olejem, który przechowywany jest wewnątrz specjalnych zbiorników. Nie trzeba go podłączać bezpośrednio do sieci, co czyni go wygodniejszym od ogrzewania gazowego. Kocioł olejowy jest łatwy w obsłudze, ponieważ może pracować niemal bez Twojego udziału. Ogrzewanie olejowe jest bezpieczne i przyjazne dla środowiska (piec na olej opałowy nie wydziela szkodliwych spalin). Niestety, jest również drogie. Jest ono zarówno łatwe w obsłudze, jak i można je skonstruować. Dlatego też takie ogrzewanie domu nie jest zbyt popularne.

Ogrzewanie elektryczne

Może wykorzystywać panele fotowoltaiczne, promienniki podczerwieni lub grzejniki pokojowe. Grzejniki te podłączane są do gniazdka elektrycznego i pobierają sporą ilość prądu. Mimo, że elektryczne ogrzewanie domu jest bezpieczne, komfortowe i jest drogie w eksploatacji, konsumenci nie przepadają za nim.

Ogrzewanie hybrydowe

Termin ten odnosi się do systemów, które łączą dwie lub więcej technologii do ogrzewania domów, takich jak kocioł gazowy i pompa ciepła, lub ogrzewanie elektryczne zasilane energią generowaną przez dom słoneczny. Ogrzewanie hybrydowe może być stosowane jako środek zapobiegawczy w przypadku niedoboru paliwa i wzrostu cen energii. Można też liczyć na alternatywne źródło ciepła. Ogrzewanie hybrydowe może również obniżyć koszty ogrzewania.

Ogrzewanie mikrokogeneracyjne

Mikrokogeneracja, nowa technologia, przenoszona jest z przemysłu (głównie elektrowni) do odbiorców indywidualnych. Technologia kogeneracyjna polega na jednoczesnym wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej przy użyciu paliw gazowych, olejowych lub biomasy. Jak to działa? Silnik pieca zamienia energię cieplną na energię mechaniczną, a następnie na energię elektryczną.

Wytworzona energia wystarcza do ogrzania domu i zapewnienia większości zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Ewentualny nadmiar energii oddawany jest do sieci, podobnie jak w przypadku fotowoltaiki. Jeśli dom będzie ogrzewany przez dłuższy czas, instalacja będzie opłacalna. Inwestycja nie będzie opłacalna, jeśli dom jest pasywny lub dobrze ocieplony.

Ogrzewanie mikrokogeneracyjne można uznać za innowację. Dowiedz się więcej na temat ogrzewania wchodząc na https://termopuls.pl/

Pompa ciepła a ogrzewanie domu

Do ogrzewania domu coraz popularniejsza staje się pompa ciepła. Ten alternatywny system grzewczy nie jest zasilany olejem, węglem, energią elektryczną. Nie wytwarza też własnego ciepła. Jest to możliwe dzięki zasadzie fizycznej zwanej efektem Joule'a Thompsona. Polega ona na tym, że ciepłe powietrze z zewnątrz jest przekazywane do wnętrza pomieszczenia poprzez odpowiednie procesy termodynamiczne.

Jest to podobne do działania lodówki z tą różnicą, że pompa oddaje ciepło do pomieszczenia i przekazuje zimno na zewnątrz. Nie dochodzi do spalania zasobów. Zamiast tego reguluje temperaturę w domu, pobierając energię z otoczenia, taką jak:

  • Ziemia - Duże ilości ciepła są zmagazynowane pod ziemią. Można je wykorzystać do ogrzewania domu. Pompy gruntowe wymagają dużej ilości miejsca na podwórku, a ich efektywność zależy od rodzaju i jakości kolektora gruntowego.
  • Woda - Energia może być pozyskiwana z każdej studni, rzeki czy jeziora na naszej ziemi. Woda wolniej się ochładza niż powietrze, więc zachowuje wyższe temperatury nawet w zimie. Można osiągnąć niezwykle wysokie wyniki grzewcze, zwłaszcza przy temperaturze wody 5-8degC. Jest to dość powszechne w polskim klimacie.
  • Powietrze - Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, nawet jeśli temperatura na zewnątrz jest ujemna, powietrze nadal posiada ciepło, które można pozyskać za pomocą pompy ciepła. Pompy te działają nawet przy temperaturze poniżej -25°C. Pompa powietrza może być używana latem jako klimatyzator, co jest dość niezwykłe.

Do prawidłowego działania pompa wymaga jedynie energii elektrycznej. Nie spala jej w celu utrzymania stałej temperatury w domu. Wykorzystuje ją jedynie do transportu energii z powietrza, wody i gruntu. Pompa ciepła do ogrzewania domu to ekologiczne rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie może być również bardzo opłacalne.

Ogrzewanie podłogowe

Jaki jest najlepszy sposób na ogrzewanie domu?

Wydaje się, że najlepszą opcją jest inwestycja w energooszczędne, nowoczesne systemy grzewcze, takie jak pompy ciepła czy ogrzewanie hybrydowe. Choć początkowe koszty mogą być dość wysokie, to inwestycja może zwrócić się znacznie szybciej niż się spodziewaliśmy, biorąc pod uwagę rosnące koszty tradycyjnych paliw i energii elektrycznej.

Nowoczesne ogrzewanie domu - Jakie mogą być odbiorniki ciepła w domu?

Ogrzewanie jest również istotną częścią ogrzewania domu. Ważnym elementem są odbiorniki ciepła. Zapewniają one komfort i utrzymują optymalną temperaturę powietrza. Możemy wykorzystać m.in:

Ogrzewanie podłogowe. System ten instalowany jest pod podłogą i nie wymaga montażu widocznych grzejników. Zapewnia przepływ ciepła we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach. Ponieważ emituje ciepło przez promieniowanie, a nie konwekcję, jest idealny dla domów, w których mieszkają osoby cierpiące na alergię lub astmę. Zapobiega unoszeniu się w atmosferze cząsteczek kurzu i roztoczy.

Ogrzewanie sufitowe. Działa tak samo jak jego poprzednik, z tą różnicą, że montowane jest na suficie, a nie na podłodze. Nie wymaga montowania widocznych grzejników, co zwiększa komfort użytkowania.

Ogrzewanie grzejnikowe. Ta instalacja jest najczęściej spotykana i wymaga montażu widocznych grzejników łazienkowych i pokojowych, które będą ogrzewać powietrze. Rynek bardzo się rozwinął, więc bez problemu możemy znaleźć eleganckie wzory grzejników, które mogą być wykorzystane jako akcent w mieszkaniu.

Jaką instalację wybrać? Najlepszą opcją jest ogrzewanie sufitowe i podłogowe. Nie ingerują one w estetykę wnętrza, ułatwiają poruszanie się po nim i sprawiają, że łatwiej jest utrzymać porządek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top