• 27 maja 2024

Przed zatrudnieniem wykonawcy do wymiany betonu w domu i wokół domu, jeden wysoko oceniany dostawca wyjaśnia, jak rozpoznać, kiedy wymiana jest rzeczywiście potrzebne.

Na tym ciągle przesuwającym się kawałku skorupy ziemskiej, na którym wszyscy żyjemy, są dwa jednoznaczne fakty dotyczące naszego betonu: jest on szary i pęka. Poniższe informacje dotyczą konkretnie naprawy pęknięć na powierzchniach, na których zostanie zamontowana nakładka. Pod uwagę brane są między innymi: zmodyfikowane polimerami nakładki na beton, płytki, kamień, epoksydy i inne produkty o twardej powierzchni, które zostaną przyklejone do naprawianej powierzchni.

Kiedy większość z nas widzi pęknięcie w betonie, natychmiast zakładamy, że beton jest uszkodzony nie do naprawienia lub że mamy jakiś problem konstrukcyjny, który można naprawić tylko poprzez usunięcie i wymianę. To właśnie ten nieświadomy proces myślenia konsumenta sprawia, że wiele firm zajmujących się usuwaniem i wymianą betonu prowadzi działalność gospodarczą.

Co powoduje pęknięcia w betonie
Pęknięcia w betonie mogą być wynikiem mnogości warunków związanych bezpośrednio lub pośrednio z podłożem gruntowym lub warunkami istniejącymi na placu budowy, projektu mieszanki, nadmiernego nawodnienia powierzchni podczas układania, niewłaściwego ułożenia stali lub zbrojenia, niedostatecznego przygotowania gatunku i nieodpowiedniego zaprojektowania spoin. Inne, bardziej skomplikowane i złożone przyczyny powstawania pęknięć w betonie są możliwe, a w większości przypadków mogą być zdiagnozowane przez wykwalifikowanego betoniarza.

Zanim przejdziemy do sedna dyskusji, przedyskutujmy najpierw fakt, że jednolita recepta na naprawę pęknięcia nie powinna przysłaniać podstawowej przyczyny tego pęknięcia. Dlatego należy rozważyć przyczynę i w miarę możliwości zająć się nią przed przepisaniem odpowiedniej metody naprawy.

Różne rodzaje pęknięć betonu
Istnieje kilka różnych rodzajów pęknięć w betonie. Jest to ważne, ponieważ każdy rodzaj pęknięcia wymaga innej naprawy. Poniżej wymienione są rodzaje pęknięć i odpowiednie naprawy dla każdego z nich.

Pierwszy rodzaj pęknięcia to pęknięcie "kontrolne" lub skurczowe. Pęknięcia skurczowe są łatwe do zidentyfikowania i rozpoznania, ponieważ zwykle wydają się być nieciągłe i zazwyczaj występują tylko w powierzchni betonu. Większość pęknięć skurczowych ma szerokość około jednej szesnastej cala i nie są one zazwyczaj uważane za wady betonu, ponieważ wszystkie betony kurczą się nieco podczas początkowego okresu nawilżania. 

Naprawa tego typu pęknięć przed montażem nakładki zwykle nie jest wymagana, chociaż zalecam zainstalowanie membrany przeciwzłamaniowej jako środka bezpieczeństwa, aby zabezpieczyć nakładkę przed potencjalnym odbijaniem się światła przez nią. 

Drugi rodzaj pęknięcia w betonie nazywany jest "pęknięciem strukturalnym". Pęknięcia konstrukcyjne nazywane są również pęknięciami osiadania, przesuwnymi i obciążeniowymi, w zależności od obszaru kraju. Przyczyny powstawania pęknięć osadowych mogą być różne, ale zazwyczaj są związane z przygotowaniem gruntu do wylewania lub przemieszczaniem się gruntu. 

Pęknięcia strukturalne są zazwyczaj ciągłe i przemieszczają się z jednej strony betonu na drugą. Bardzo ważne jest, aby zauważyć, że chociaż wynik nie jest gwarantowany, ten rodzaj pęknięcia wymaga zazwyczaj wstrzyknięcia epoksydu strukturalnego. 

Świecki często wprowadza w błąd, wierząc, że proces ten ma na celu ponowne związanie betonu. Choć wydaje się, że zastrzyk żywicy epoksydowej spaja beton, to jednak nie jest to główna inicjatywa. Epoksyda (po stwardnieniu) działa jak płynna podkładka, która wiąże lub zapobiega ruchowi szczeliny do wewnątrz, skutecznie zapobiegając zamknięciu szczeliny na skutek dodatkowego ruchu. Po wstrzykiwaniu pęknięcia należy zainstalować nad obszarem naprawy membranę antyłamaniową, aby zapobiec przenoszeniu energii odbitej. 

Trzecim rodzajem pęknięcia, które jest najmniej wrażliwe na powyższą metodę naprawy, jest "odsunięte pęknięcie strukturalne". Przesunięte pęknięcie strukturalne to takie, w którym po obu stronach pęknięcia znajduje się uniesiona powierzchnia. 

Nazywany również zakręconym pęknięciem, pęknięcie off-set nie porusza się tylko w i poza, ale także porusza się w górę iw dół. W tym przypadku, podkładanie się pęknięcia nie będzie działać ze względu na ruch w górę iw dół i obciążenie ścinające spowodowane ruchem, co sprawia, że użycie membrany przeciwzłamaniowej jest bezużyteczne. Zamiast tego, miejscowe usunięcie i wymiana uszkodzonego miejsca jest jedyną skuteczną zalecaną metodą naprawy.

Zanim podejmiesz decyzję o zniesieniu wygórowanych kosztów i pozornie nieocenionych przestojów w usuwaniu i wymianie, powinieneś zlecić ocenę wadliwych obszarów kompetentnemu specjaliście od betonu, który zna fakty na temat tego, jak poradzić sobie z pęknięciami i jak ocenić stan betonu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top