• 27 maja 2024

Gdy zastanawiamy się nad tym, jakie płytki gresowe na podłogę wybrać, pod uwagę powinniśmy brać nie tylko ich walory estetyczne, ale i użytkowe. Jeśli więc przeanalizujemy kilka cech decydujących o przeznaczeniu konkretnych płytek, z pewnością wzrośnie prawdopodobieństwo tego, że uda się nam dokonać naprawdę wartościowego zakupu.

Klasy płytek i ich znaczenie

Tym, co rzuca nam się w oczy natychmiast, gdy tylko zaczynamy analizować płytki, które mają trafić na naszą podłogę, są ich klasy. Okazuje się, że prawidłowa interpretacja tego parametru może mieć kluczowe znaczenie dla poziomu naszej satysfakcji z zakupu. Pamiętajmy więc, że płytki o klasie 0 nie są przez swoich producentów uznawane za takie, którymi można byłoby wykładać posadzki, po których się poruszamy. Także do płytek klasy 1 należy jednak podchodzić ze sporą ostrożnością. Mogą one trafiać przede wszystkim do tych pomieszczeń, w których panuje zwyczaj poruszania się boso lub w miękkim obuwiu, a także tam, gdzie nie mamy do czynienia z żadnym innym czynnikiem mogącym doprowadzić do zarysowania podłoża.

Klasa 2 jest charakterystyczna przede wszystkim dla pomieszczeń, w którym chodzi się w miękkim obuwiu. Są one odporne na czynniki ścierne wnoszone choćby na powierzchniach butów, nie może być ich jednak zbyt dużo, jeśli zależy nam na tym, aby podłoga nie straciła swoich walorów ozdobnych. Klasa trzecia jest i tak zdecydowanie bezpieczniejsza, przewiduje bowiem wykładanie płytek także w tych pomieszczeniach, w których chodzi się w butach. Prawdziwą elitą są w tym kontekście płytki klasy 4 i 5. Te ostatnie nadają się nawet do pomieszczeń narażonych na bardzo duże natężenie ruchu, często mamy więc z nimi do czynienia choćby w galeriach handlowych oraz na lotniskach.

Różnice w kolorystyce

Jeśli zależy nam na dokonaniu zakupu, z którego rzeczywiście będziemy zadowoleni, dobrym pomysłem może okazać się uważniejsza analiza kolorystyki płytek. Szczególnie duże znaczenie powinno mieć dla nas to, czy rozwiązanie, które nam się podoba różni się znacząco, jeśli porównamy jego kolor w przekroju z tymi, jaki jest charakterystyczny na powierzchni lica. Różnice kolorystyczne mogą się zdarzyć, przyjmuje się jednak, że nie powinny być zbyt duże. W innym przypadku może okazać się, że już drobne przetarcie doprowadzi do mało estetycznego kontrastu kolorystycznego.

Szukasz płytek podłogowych do swojego mieszkania ? Sprawdź więcej na https://modnalazienka.pl/category/plytki-podlogowe-7 >>

Płytki gresowe barwione w masie

Analizując płytki gresowe barwione w masie należy zwrócić uwagę na to, że występują one w przynajmniej kilku rodzajach powierzchni. Na pierwszy plan wysuwa się powierzchnia naturalna (satyna), która jest też najbardziej popularna, wcale nie mniej ciekawie prezentuje się jednak powierzchnia strukturalna (kamionka) zwracająca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, ż posiada podwyższony współczynnik antypoślizgowości. Ciekawym rozwiązaniem jest też powierzchnia polerowana łatwa do rozpoznania choćby dlatego, że tworzy tak zwany efekt lustra. Płytki tego rodzaju powstają z płytek o powierzchni matowej lub naturalnej po poddaniu ich obróbce mechanicznej. Są zwykle droższe od innych, ceni się je jednak z uwagi na ich walory estetyczne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top