• 28 marca 2024

Łańcuchy od wielu wieków mają zastosowanie w wielu branżach. Już 2200 lat p.n.e. stosowali je Chińczycy, zbudowali kołowrót, który służył im do podnoszenia i opuszczania ciężkich ładunków. Z powodzeniem zastępują liny, które jako mniej wytrzymałe niejednokrotnie gorzej spełniają swoje zadania, szczególnie gdy mówimy o przenoszeniu lub przeciąganiu ogromnych ciężarów.Usprawnienie działania łańcuchów

Z biegiem lat ludzie wymyślają i konstruują coraz bardziej złożone i usprawnione elementy konstrukcyjne związane z coraz to nowymi pomysłami na ich wykorzystanie. Przykładem jednego z takich pomysłów jest konstrukcja łańcuchów zgrzebłowych, które złożone z kilku prostych elementów zyskują zastosowania jako elementy maszyn. Oczywiście jak to często bywa z nawet najprostszymi wynalazkami, po prostu usprawniają poprzednią funkcję łańcuchów. Dalej służą nam między innymi do konstrukcji maszyn związanych z przenoszeniem, jednak, zamiast używać siły, możemy cieszyć się wkomponowaniem ich w sprawnie działający system silników oraz rynien, które usprawniają pracę w wielu sektorach gospodarki.

Łańcuchy zgrzebłowe: charakterystyka

Łańcuch zgrzebłowy jest złożony z dwóch odcinków łańcucha – najczęściej okrągłego, dwóch zamków – wykonanych najczęściej z metalu i zgrzebła – które może być wykonane z różnych materiałów między innymi z nylonu, mogą być też specjalnie zabezpieczone przed ścieraniem i zużyciem. Wszystko to jest połączone ze sobą za pomocą śrub, których łby powinny znajdować się od strony kierunku łańcucha.

 łańcuch zgrzebłowy

Kto i jak korzysta z łańcuchów zgrzebłowych?

Łańcuchy zgrzebłowe wykorzystuje się w dużej mierze jako element maszyn, którymi są przenośniki zgrzebłowe. Służą do transportu sypkich substancji takich jak popiół, drobny węgiel, biomasa, czy gips w obrębie jednego zakładu produkcyjne, czy hali. Materiał jest w tym przypadku przesuwany dnem rynny, która pozostaje nieruchoma za pomocą odpowiednio dobranych zgrzebeł. Łańcuch zgrzebłowy w tym przypadku jest pociągany dzięki napędowi po powierzchni taśmy, nad którą jest rozciągnięty, a jego zgrzebła przesuwają materiał. Często konstrukcja może kończyć się zsypem, który pozwala na zrzucenie całego materiału w jedno miejsce bez większego wysiłku.

Ważnym elementem pracy tych urządzeń jest to, że przesuwające się dzięki nim przedmioty mogą być ściągnięte w każdym momencie. Co za tym idzie, z łatwością można wykorzystywać je do transportu pomiędzy kolejnymi etapami obróbki, gdy stanowiska pracowników z przyczyn praktycznych muszą być od siebie oddalone. Będzie to najlepszy przyjaciel fabryk, czy dużych wytwórni, w których koniecznością jest przenoszenie dużych ilości drobnych materiałów.

Tego typu konstrukcje mają szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Pierwszym, o którym warto wspomnieć, jest górnictwo. Przenośniki zgrzebłowe są stosowane do przemieszczania urobku, najczęściej węgla, lub innych drobnych elementów wydobywanych w kopalniach. Ułatwiają transport w długich korytarzach, dzięki czemu robotnicy nie muszą dodatkowo pracować fizycznie nad przeniesieniem tego, co wykopali w stronę powierzchni lub miejsca składowania.

W rolnictwie łańcuchy zgrzebłowe także wykorzystuje się jako element przenośników. W tym przypadku ich zastosowania to transport sypkiej biomasy – takiej jak drobne elementy roślin, trociny czy nasiona. Tutaj znacznie częściej spotyka się je w halach, dzięki czemu można przenosić na przykład oddzielone od kłosów ziarna do miejsca pakowania ich przed transportem, który zabierze je w dalszą drogę.

Taśmy wykorzystujące łańcuchy zgrzebłowe są także przydatne w cementowniach, gdzie surowiec na cement jest transportowany pomiędzy kolejnymi etapami obróbki, kiedy to surowce są mielone na coraz drobniejsze elementy, właśnie z użyciem przenośników opartych na łańcuchach zgrzebłowych.

Podobne taśmy możemy spotkać też w naszym życiu codziennym. Pojawiają się w sklepach, gdzie przesuwają nasze produkty w stronę kasjerki lub kasjera. Pozwalają one na usprawnienie pracy sklepom i ułatwiają klientom zakupy, ponieważ ich sprawunki same trafiają do osoby obsługującej kasę, a oni mogą zająć się wyłącznie ich pakowaniem.

Podsumowanie

Łańcuchy zgrzebłowe nie są bardzo skomplikowaną konstrukcją, jednak znajdują wiele zastosowań praktycznych. Przede wszystkim dzięki nim transport drobnych materiałów może być znacznie usprawniony i przyśpieszony, a co za tym idzie, funkcjonowanie całego zakładu zyskuje na wydajności. Maszyny zawierające łańcuchy zgrzebłowe niezwykle pomagają dużym zakładom w ich pracy oraz są nieocenionym ułatwieniem dla pracowników, którzy dzięki maszynom opierającym się o ich zastosowanie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top