• 25 kwietnia 2024

Każda z opcji ma swoich zagorzałych fanów. Obie mają zarówno plusy, jak i minusy. Które rozwiązanie jest najlepsze dla Ciebie? Odpowiedź jest prostsza niż myślisz.

Osoby, które skłaniają się do kupna mieszkania w bloku, podkreślają zalety lokalizacji w centrum miasta. Mieszkańcy domów jednorodzinnych odpowiadają, że do dużych aglomeracji zawsze mogą dojechać, gdy czegoś potrzebują. Na stałe wolą jednak przebywać z dala od ich zgiełku. A jak wygląda to w praktyce?

Kupno mieszkania to oszczędność

Chęć zakupu mieszkania często podyktowana jest kosztami. Ich ceny na ogół są niższe niż koszty zakupu oraz utrzymania domu. W wielu przypadkach porównywalny jest także ich komfort. Co więcej, w ofertach deweloperów znajdziemy wyburzanie lub przemieszczanie wybranych ścian działowych, co pozwala na zaaranżowanie wnętrz pod własne oczekiwania.

Dużym ułatwieniem jest ponadto możliwość wskazania piętra, na którym usytuowane jest mieszkanie. Klatki schodowe nowopowstających bloków są na tyle duże, że pomieszczą sprzęty codziennego użytku, jak rowery. Mieszkanie na osiedlu oznacza także bliskość i dużą liczbę sklepów oraz instytucji.

Zasada ta nie zawsze znajduje jednak zastosowanie w przypadku osiedli, które powstają na obrzeżach miast. Wygodny dostęp do szkół oraz przystanków miejskiego transportu charakteryzuje głównie starsze osady. Umiejscowione w nich mieszkania kuszą niskimi cenami, ale stan budynków pozostawia wiele do życzenia. Kupno lokalu z drugiej ręki zazwyczaj wiąże się z obowiązkowym remontem.

Dom to przestrzeń

Własny dom prawie zawsze oznacza więcej przestrzeni. Posiadanie działki to także luksus własnego ogrodu czy garażu oraz poczucie prywatności. Aby w domu żyło się jednak bezpiecznie, niezbędny jest zakup dodatkowych urządzeń, jak system alarmowy. Usytuowanie rezydencji z dala od centrum miasta wiąże się z kolei z wydłużeniem dojazdu do pracy czy szkoły.

Proces budowy domu od podstaw jest kosztowny i czasochłonny. Decydując się na ten krok bierzesz na siebie odpowiedzialność za znalezienie ekipy budowlanej oraz nadzór nad jej pracą, co dodatkowo mnoży koszty inwestycji. Zaletą jest jednak fakt, że sam wybierasz materiały budowlane oraz elementy wykończenia.

Dobrym rozwiązaniem jest kupno ukończonego domu zamiast działki. W naszym kraju powstaje coraz więcej dzielnic z domkami jednorodzinnymi, za którymi stoją firmy deweloperskie. W takim przypadku możesz wprowadzić się od razu po zakupie, nie przejmując się całym procesem budowy. Dużo łatwiej jest jednak kupić dom z drugiej ręki. Prawdopodobnie będzie on wymagał renowacji, jego cena oraz lokalizacja mogą okazać się jednak atrakcyjniejsze.

Poszukiwania domu marzeń

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie nieruchomości prześledź dokładnie pojawiające się oferty domów oraz lokali. Poszukiwania zawęź do wybranych lokalizacji. W ten sposób zrobisz rozeznanie rynku – poznasz zakres cenowy oraz rodzaj nieruchomości, usytuowanych w danej dzielnicy. Dzięki temu wybór stanie się prostszy.

W jaki sposób dokonać porównania ofert, gdy ich liczba jest przytłaczająca? Najlepiej wybrać jedną stronę internetową i śledzić dodawane oferty. Dobrym pomysłem są portale zrzeszające ogłoszenia z kilku tematycznych stron. Jednym z nich jest Sasiedzki.pl. Za jego pomocą sprawnie zestawisz ogłoszenia mieszkań oraz domów. Masz tu ponadto możliwość prześledzenia historii cenowej, co znacznie ułatwi Ci negocjacje ceny ostatecznej. Znajdujesz tu na przykład domy na sprzedaż w Warszawie!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top