• 17 czerwca 2024

Do tej pory powstało 135 budynków, które mają ponad 300 m wysokości. Najwyższy jest Burj Khalifa, który ma 828 metrów wysokości. Inwestorzy planują w ciągu najbliższych pięciu lat sprzedać 111 dodatkowych wieżowców o minimalnej wysokości 300 metrów. W tym jeden w Polsce. Liczba wieżowców rośnie w coraz szybszym tempie to za mało. Człowiek jest napędzany do budowania coraz więcej. Projektanci i budowniczowie próbują obecnie przekroczyć 1000 metrów. Dwa tak wysokie wieżowce zostaną ukończone w ciągu dwóch lat. Widać wyścig o najwyższe budynki.

Jeddah Tower

Ten najwyższy budynek świata będzie najwyższy na wysokości 1 kilometra. Przewyższy obecnego lidera w dziedzinie wieżowców, 829-metrowy Burj Khalifa z Dubaju. Jeddah Tower jest obecnie w trakcie budowy w saudyjskim mieście Jeddah. Ma być gwiazdą atrakcji Jeddah Economic City. Jest to koronny projekt dla Kingdom Holding Company, dewelopera nieruchomości należącego do księcia Alwalida Bin Talala. Opóźnienie spowodowane było przez głównego inwestora. Książę został zatrzymany przez władze Arabii Saudyjskiej w grudniu ubiegłego roku, co wstrzymało realizację projektu. Według ostatnich doniesień, budowa Jeddah Tower jest kontynuowana. Budowa budynku, który będzie miał 167 pięter, będzie kosztować 1,5 mld dolarów.

Dubai Creek Tower

Wieżowiec, który jest obecnie budowany w Dubaju od dwóch lat przewyższy wszystkie inne wysokie budynki na świecie osiągając 1300m. Inwestycja o wartości 1 mld dolarów osiągnęła w maju pierwszy kamień milowy. Prace nad fundamentami zostały zakończone dwa miesiące przed terminem. Konstrukcja jest już gotowa do realizacji naziemnej. Emaar Properties buduje obecnie wieżowiec Dubai Creek Tower. Zaprojektował go Santiago Calavatra.

Centrum Finansowe Wuhan CTF

Chiny ogarnął szał budowania wieżowców. W Chinach powstało najwięcej drapaczy chmur w ostatnich latach. Centrum Wuhan CTF jest najwyższym z tych projektów. Wuhan Chow Tai Fook Financial Center będzie obejmował 648-metrowy wieżowiec. Budowa rozpoczęła się w Wuhan na początku tego roku.

Merdeka PNB118

Wieżowiec, budowany obecnie od czterech lat w Kuala Lumpur, zostanie ukończony w 2021 roku. Będzie on godnym przeciwnikiem dla Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur. Są one symbolem Kuala Lumpur i najwyższym budynkiem w tym miejscu. Medeka PNB118 będzie miała 644 metry wysokości i 118 pięter. Znajdzie się w nim m.in. luksusowy hotel, biura i sklepy, a także dwupiętrowa restauracja z tarasem widokowym oraz dwupiętrowa restauracja.

Wieżowiec powstanie na środku placu Merdeka, historycznego miejsca, w którym w 1957 roku ogłoszono niepodległość Malezji.

Wieża Grand Rama 9

Już w 2021 roku o tytuł najwyższego budynku Malezji powalczy Grand Rama 9 Tower (znana również jako Super Tower) realizowana przez Grand Canal Land. Oczekuje się, że będzie mierzyć 615 m i wznosić się 125 metrów nad ziemią. Znajdzie się w niej 260 luksusowych pokoi hotelowych, platforma obserwacyjna i ogród na dachu. Ten niezwykły projekt jest wykonywany przez Architektów 49. Wartość inwestycji szacowana jest na 600 milionów dolarów.

Global Financial Center Tower 1

"Perła Północy" to wieżowiec, który w 2022 roku osiągnie wysokość 568 m. Będzie to najwyższy budynek w chińskim Shenyang. Wartość inwestycji to około 1,45 mld dolarów. Firma Atkins Global zaprojektowała wieżowiec. Będzie on miał 114 pięter. Obok niego powstanie druga, niższa wieża, mierząca 308 m. Budowa rozpoczęła się w 2014 roku. Pierwotnie planowano, że budowa zakończy się w 2014 roku.

Evergrande International Financial Center T1

Wieżowiec, którego budowa trwa od 2016 roku, znajduje się w Nanning, mieście w południowych Chinach. Będzie miał 528 metrów wysokości, co uczyni go najwyższym budynkiem regionu. Architekci ze studia Atkins projektując wieżowiec starali się nawiązać do kształtu bambusa.

Central Park Tower

Central Park Tower

Azja nie jest jedyną uczestniczącą w wyścigu wieżowców. Jednym z najwyższych wieżowców jest Central Park Tower, którego budowa trwa już cztery lata. Budynek zaprojektowała pracownia Smith & Gill. Będzie on miał 472,4 m wysokości i 95 pięter. Znajduje się na najbardziej luksusowych wieżowcach Ameryki, tzw. Billionaire's Row. Będzie to najwyższy budynek w Ameryce, gdy zostanie ukończony w 2020 roku. Obecnie ma on 300 metrów wysokości.

Chengdu Greenland Tower

W 2014 roku chiński deweloper Greenland rozpoczął budowę wieżowca w Chengdu. Projektantem budynku był Adrian Smith + Gordon Gill Architecture. Będzie on miał 468 metrów wysokości. Na 101 piętrach znajdą się biura, hotel oraz centrum handlowe w niższej strukturze przylegającej do wieżowca.

Varso Tower

Ten wyścig do chmur odbywa się również w Polsce. Obecnie trwa budowa Varso Tower, który powstanie w Warszawie. 310-metrowy wieżowiec będzie miał 105 pięter i będzie czwartym najwyższym budynkiem Europy. Projektantem wieżowca jest studio Foster + Partners, a deweloperem HB Reavis.

Więcej do przeczytania na bryla.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top