• 19 kwietnia 2024

Karta charakterystyki substancji chemicznych znana też pod skróconą nazwą SDS jest dokumentem, z którego możemy dowiedzieć się o tym, jakie zagrożenia jest w stanie wywołać dana substancja lub mieszanina chemiczna i co robić, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z nią. W karcie charakterystyki znajdują się również informacje pomocne podczas postępowania, gdy dojdzie do sytuacji niebezpiecznej, a także podstawowe dane fizykochemiczne na temat wspomnianej substancji.

Rozporządzenie 1907/2006/WE stanowi, że Karta Charakterystyki Substancji Chemicznej to najważniejsze narzędzie wykorzystywane do przepływu informacji na temat tego, jakie są zagrożenia i jak wygląda zarządzanie ryzykiem, w relacjach pomiędzy producentem danej substancji chemicznej, jej dostawcą oraz dalszymi użytkownikami w łańcuchu dostaw. Wymagania dotyczące jej treści pojawiły się w rozporządzeniu REACH, z czasem jednak modyfikowano je po to, aby karta była możliwie jak najlepiej zintegrowana z Globalnym Systemem Zharmonizowanym (GHS).

Kto i kiedy może otrzymać kartę charakterystyki?

Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej jest stworzona przede wszystkim z myślą o tych jej użytkownikach, którzy prowadzą działalność zawodową. Pozwala to im na podjęcie w miejscu pracy środków niezbędnych do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo człowiekowi oraz środowisku. Przepisy stanowią, że powinna być ona dostarczana nieodpłatnie, w formie papierowej lub elektronicznej. Przyjmuje się też, że nie powinno to nastąpić później niż w dniu pierwszej dostawy substancji albo mieszaniny.

Oczywiście, nie każda substancja albo mieszanina musi posiadać kartę charakterystyki. Jest ona wystawiana przede wszystkim wtedy, gdy dany produkt spełnia kryteria, które klasyfikują go do grupy stwarzających zagrożenie. Karta musi zostać też opracowana i dostarczona, gdy mamy do czynienia z substancją trwałą, która wykazuje zdolność do bioakumulacji oraz z substancją toksyczną albo bardzo trwałą. Innym przypadkiem jest ten, w którym mamy do czynienia z substancją, która z innych powodów znajduje się na tak zwanej Liście kandydackiej. Także w innych przypadkach dostawca jest zobowiązany do przekazania odbiorcy karty charakterystyki, jeśli ten ostatni tego zażąda. Jest tak choćby wtedy, gdy produkt zawiera w swoim składzie substancję stanowiącą zagrożenie czy to dla zdrowia ludzkiego, czy to dla środowiska naturalnego w określonych przez przepisy prawa stężeniach.

Dowiedz się więcej na temat - Kiedy i jak należy dostarczyć kartę charakterystyki - Sprawdź sam >>

Kto odpowiada za sporządzenie karty charakterystyki dla produktów, które mają trafić na rynek polski

Przepisy prawa stanowią, że karta charakterystyki substancji niebezpiecznej musi być zarówno przygotowana, jak i wystawiona w języku polskim. Jej opracowanie nie może być przypadkowe, zadanie to powinny więc wykonywać osoby kompetentne, posiadające odpowiednie kwalifikacje (wiedza z zakresu chemii, prawa toksykologii). W karcie charakterystyki muszą też znajdować się możliwie jak najbardziej aktualne dane tak, aby w przypadku zagrożenia eliminowała ona ryzyko uszczerbku na zdrowiu albo strat dla środowiska naturalnego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top