• 16 czerwca 2024

Klucz dynamometryczny to narzędzie, które może być używane do dokręcania lub odkręcania nakrętek i śrub przy użyciu odpowiedniej siły, tzw. momentu obrotowego. Klucz ten pozwala nam na regulację momentu obrotowego i dobranie odpowiedniego momentu. Pozwala to na pracę z połączeniami śrubowymi bez konieczności użycia zbyt dużej siły. Możemy również precyzyjnie dobrać i wyregulować siłę tak, aby dokręcanie było zgodne z zaleceniami producenta. Nie trzeba dokręcać na wyczucie, co może spowodować uszkodzenie gwintów i śrub. Klucz dynamometryczny jest zawsze opcją, ale zalecany jest do dokręcania elementów, które są połączone z elementami aluminiowymi lub stalowymi.

Co sprawia, że klucz dynamometryczny jest tak przydatny?

Śruby mogą się złamać, jeśli są dokręcane na wyczucie. Na takie uszkodzenie nie można sobie pozwolić, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Rozwiązaniem jest klucz dynamometryczny, który umożliwia precyzyjne ustawienie momentu obrotowego.

Prawo Hooka jest podstawą działania kluczy dynamometrycznych. Prawo Hooka mówi, że siła przyłożona do ciała powoduje jego odkształcenie. Wartości te są trudne do dokładnego obliczenia, jeżeli pracujesz z wyczuciem. Klucz dynamometryczny jest tu po to, aby pomóc. Narzędzie to pozwala ustawić prawidłowe momenty dokręcania lub luzowania, które są podane w tabelach, np. producentów narzędzi. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak rozmiar śruby i materiał, z którego jest wykonana. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń. Klucz dynamometryczny jest najlepszym narzędziem, aby uniknąć przekręcenia śruby z powodu nadmiernej siły dokręcania. Usłyszysz kliknięcie, gdy śruba jest dokręcona. Oznacza to, że należy zaprzestać dokręcania.

klucz dynamometryczny Jonnesway

Przykłady zastosowań kluczy dynamometrycznych

Klucze dynamometryczne Jonnesway mogą być używane w wielu różnych sytuacjach. Najczęściej używane są w przemyśle motoryzacyjnym. Trudno wyobrazić sobie bez nich codzienną pracę w warsztacie samochodowym. Służą one do dokręcania śrub w krytycznych połączeniach, takich jak blok silnika. To właśnie tam wymagana jest specjalna technika dokręcania. Nieprawidłowe dokręcenie może spowodować poważne uszkodzenie uszczelki, głowicy lub całego bloku silnika. Klucz dynamometryczny może być również używany do dokręcania śrub w kołach, świecach zapłonowych i innych małych częściach. Narzędzie to jest używane zarówno w samochodach jak i motocyklach. Narzędzia te są używane nie tylko przez profesjonalnych mechaników, ale także przez amatorów motoryzacji. Podczas dokręcania kół stopowych lub obracania głowicy silnika.

Klucze dynamometryczne mają również szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i do różnych zastosowań technicznych. Na przykład w halach produkcyjnych i na placach budowy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top