• 10 czerwca 2023

Montaż drzwi zwykle zleca się specjalistom, jednak chcąc zaoszczędzić kilkaset złotych, warto przeprowadzić go samodzielnie. Nie jest to skomplikowane, ale należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Oto krótki poradnik montażu drzwi – w zaledwie 3 krokach!

Krok 1 – przygotuj ościeże

Aby skutecznie zamontować drzwi, w pierwszej kolejności należy przygotować ościeże, a więc specjalny otwór w ścianie, który zostanie przykryty drzwiami. Należy je przygotować w remontowanych obiektach, ponieważ budowane domy posiadają gotowe otwory drzwiowe. Podstawą jest zdjęcie starych ościeżnic i zakupienie nowych – najlepiej w komplecie z drzwiami, ponieważ wtedy prace przebiegać będą bez jakichkolwiek przestojów, a uniknięcie błędów montażowych będzie o wiele prostsze.

Jak przygotować ościeże? Podstawą jest uzupełnienie ubytków po zdemontowaniu starej ościeżnicy (za pomocą zaprawy albo pianki montażowej), a następnie oszlifowanie powierzchni i oczyszczenie jej z pyłu. Należy również pamiętać, aby ościeże były mniejsze od nowych drzwi – o około 1-1,5 cm z każdej strony.

Krok 2 – ustaw ościeżnice

Po przygotowaniu otworu drzwiowego możliwe będzie ustawienie ościeżnicy – należy wstawić ją i zablokować za pomocą odpowiednich klinów. Muszą być one umieszczone na wysokości niezbędnych do późniejszego montażu rozpórek regulowanych. Nie można zapominać o odpowiednim wypoziomowaniu ościeżnicy (wraz z nadprożami) i ustaleniu kątów prostych.

Po zamocowaniu kołków (nie powinny być wbite zbyt mocno!) można założyć drzwi na zawiasy, by sprawdzić, czy będą one otwierać się i zamykać bez jakichkolwiek problemów. Jeżeli nie ma z tym trudności, można przejść do ostatniego kroku, czyli montażu ościeżnicy.

Krok 3 – zamontuj ościeżnice

Aby trwale zamontować ościeżnicę, należy wywiercić otwory montażowe (o grubości zastosowanych wcześniej klinów) i otwory w ściennie (od strony zawiasów). Następnie konieczne będzie wbicie kołków i dokręcenie śrub, a także wypełnienie szczelin między ścianą a ościeżnicą specjalną pianką. Aby nie zabrudzić powierzchni, pamiętajmy o zastosowaniu taśmy malarskiej.

Aby uzyskać estetyczny efekt, należy jeszcze pozbyć się klinów i zamaskować miejsca po kołkach zaślepkami albo pianką montażową. Po wyschnięciu powierzchni można już zamocować odpowiednio przycięte (pod kątem 45 stopni) listwy wykończeniowe. Polecamy do tego odpowiedni klej montażowy, ewentualnie silikon. Po przeprowadzonych pracach można nałożyć skrzydło drzwi na zawiasy i cieszyć się ich sprawnym działaniem na przestrzeni wielu lat.

Samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Montaż drzwi nie jest skomplikowany, jednak wymaga czasu i dokładności. Jeżeli więc nie jesteś pewien swoich umiejętności albo nie chcesz tracić cennych godzin na samodzielne prace montażowe, powinieneś skorzystać z usług specjalisty. Sprawdzonych fachowców można znaleźć szybko i wygodnie na Fixly - https://fixly.pl/kategoria/montaz-drzwi. Dzięki temu zyskasz pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie, a jego zwieńczeniem będą odpowiednio zamontowane drzwi.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top