• 18 kwietnia 2024

Uprawianie ogrodu w domu jest zajęciem, w którym może uczestniczyć cała rodzina, a gospodarstwo domowe ma wiele korzyści.

Obejmują one zdrową ilość ćwiczeń na świeżym powietrzu i lepsze zrozumienie ogrodnictwa, a ogrodnictwo jest również dobrą metodą na poprawę zdrowia psychicznego i zwalczanie stresu. Ogrodnictwo owocowe i warzywne oferuje jeszcze więcej korzyści, w tym większy dostęp do żywności, która jest świeższa, zdrowsza, a w przypadku ogrodnictwa ekologicznego, narażona na działanie mniejszej ilości pestycydów. Produkcja żywności w ogrodzie domowym prowadzi również do zwiększenia poziomu samowystarczalności i obniżenia kosztów żywności. Ludzie mogą korzystać z ogrodów przydomowych, które rozprzestrzeniają te korzyści na wiele gospodarstw jednocześnie, a nawet mieszkańcy mieszkań mogą tworzyć ogrody do uprawy własnej żywności. Oczywiście wydobywanie żywności z ziemi wymaga pewnej ilości prób i błędów do opanowania, ale istnieją techniki i strategie, których ludzie mogą się nauczyć, aby jak najlepiej wykorzystać swój ogród.

Podstawowe potrzeby rośliny
Przed założeniem ogrodu konieczne jest zrozumienie, czego rośliny potrzebują do przetrwania i rozwoju. Różne gatunki roślin mogą mieć unikalne potrzeby, ale niektóre cechy gościnnego środowiska wzrostu są takie same w zdecydowanej większości przypadków. Ponieważ rośliny wykorzystują fotosyntezę do gromadzenia energii, wymagają ekspozycji na światło słoneczne, a także wodę i glebę. Rośliny potrzebują także chemicznych składników odżywczych, takich jak potas, azot i fosfor, a gleba musi mieć odpowiedni poziom pH. Przed podjęciem próby sadzenia zaleca się zbadanie gleby pod kątem jej odczynu pH, jak również zanieczyszczeń takich jak ołów czy inne toksyczne metale. Jeśli poziom składników odżywczych w glebie jest niski, może być konieczne dodanie nawozu lub kompostu. Rośliny będą również potrzebowały różnych ilości gleby i przestrzeni w celu prawidłowego wzrostu.

Tolerancja klimatyczna
Przy zakładaniu ogrodu konieczna będzie znajomość klimatu danego obszaru oraz strefy twardości roślin, w której się on znajduje. Strefa hartowności jest obszarem, który jest określony przez najzimniejsze temperatury w regionie. Rośliny, które są w stanie przetrwać w najniższych temperaturach na tym obszarze, najlepiej nadają się do uprawy w nim. Konieczna jest również znajomość długości sezonu wegetacyjnego w danym regionie, ponieważ pomoże to w podjęciu decyzji, kiedy i co zasadzić, aby rośliny miały czas dojrzeć i były gotowe do zbiorów.

Wybór lokalizacji
Ogrodnictwo jest zazwyczaj czynnością na świeżym powietrzu wykonywaną na własnym podwórku lub na publicznej działce w ogrodzie komunalnym. Możliwe jest również założenie ogrodu na parapecie lub na balkonie. O ile potrzeby poszczególnych roślin będą się różnić, ogród może być wykonany w dowolnym miejscu, w którym można umieścić pojemnik z ziemią odpowiedniej wielkości. Właściwe miejsce do uprawy roślin będzie zależało od ich dostępu do światła słonecznego, składników odżywczych, gleby i wody. Pojemniki do uprawy roślin mogą przybrać dowolną formę, od doniczek do bardziej kreatywnych, odpowiednio przygotowanych miejsc, takich jak wnętrze starej szkolnej ławki, cysterna, konewka, pudełko na lunch, drewniana szuflada czy wanna. Pojemniki zazwyczaj szybciej się wyczerpują niż tradycyjne rabaty ogrodowe, ale podlewanie zajmuje mniej czasu.

Ważne decyzje
Zanim zaczniemy, ważne jest, aby określić charakter, projekt i rozmieszczenie ogrodu. Pomyśl na przykład, jakie rośliny będą fajne w uprawie lub przyjemne do oglądania. Ważne jest również, aby zastanowić się, ile czasu dana osoba jest skłonna poświęcić na ogrodnictwo. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca i światła słonecznego. W przypadku uprawy w ogrodzie owocowym lub warzywnym konieczne może być zbadanie, które rośliny mogą rosnąć w pomieszczeniach lub w pojemnikach na zewnątrz.

Irygacja
Rośliny potrzebują wody, aby przetrwać. Należy je podlewać powoli za pomocą węża moczącego lub konewki, a ilość potrzebnej wody będzie zależeć od takich czynników jak gatunek rośliny, klimat i rodzaj gleby. Obszary wilgotne i chłodne wymagają na przykład mniej wody niż rośliny na obszarach gorących i suchych. Tekstura gleby odgrywa również rolę w tym, jak często należy podlewać rośliny. Drobna gleba zatrzymuje więcej wody i może być podlewana rzadziej; grubsza gleba wymaga częstszego podlewania mniejszą ilością wody. Niezależnie od tego, czy jest to gleba drobna czy gruba, całkowita ilość wody powinna wynosić co najmniej 1 cal na tydzień. Aby określić, czy rośliny potrzebują podlewania, należy wbić palec w glebę, aby poczuć, jak jest ona sucha.

Niezbędny sprzęt
Każdy ogrodnik potrzebuje odpowiednich narzędzi do sadzenia i pielęgnacji swojego ogrodu. Powszechnie spotykane narzędzia, które mogą być używane w ogrodach z małymi pojemnikami, średniej wielkości łóżkami lub większych ogrodach, to rękawiczki, łopatki, nożyce, paca ręczna i konewka. W przypadku rabat można rozważyć dodanie widelca do kopania, łopaty i motyki. Do większych powierzchni można dodać grabie, motykę, wąż ogrodowy, taczkę, nożyce do grubych gałęzi oraz obrzynarki do czystych linii wokół krawędzi ogrodu.

Zakup i zakład
Kiedy już człowiek zrozumie, co jest potrzebne do pomyślnego założenia ogrodu, nadszedł czas na zakup roślin i rozpoczęcie pracy. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Jedną z nich jest rozpoczęcie uprawy roślin z nasion, ale można też kupić sadzonki lub młode rośliny. Można szybciej założyć swój ogród z młodymi roślinami, ale jest to opcja droższa. Sadzonki są szybkie do rozpoczęcia uprawy, ale wymagają więcej czasu i uwagi niż młode rośliny. Należy się z nimi ostrożnie obchodzić, podlewać je i doniczkować tak szybko, jak to możliwe, i są one dobrym rozwiązaniem dla osób o ograniczonej przestrzeni. Nasiona są najmniej kosztowną opcją, ale wymagają czasu na hodowlę, wymagają codziennej opieki i często muszą być wysiewane w pomieszczeniach zamkniętych. Choć kupno nasion jest tańsze, to jednak koszty sprzętu, takiego jak pojemniki i tacki, mieszanka startowa do nasion, a w niektórych przypadkach także oświetlenie, są zazwyczaj wyższe.

Kierunki sadzenia różnią się w zależności od rodzaju rośliny i tego, czy jest to roślina czy materiał siewny. Przy rozpoczynaniu wysiewu nasion należy zapoznać się z instrukcjami zawartymi w pakiecie. Ogólnie rzecz biorąc, proces rozpoczyna się od posadzenia ich w luźnej ziemi. W zależności od rośliny, może być konieczne zakopanie ich w ziemi lub po prostu zraszanie i delikatne dociskanie. W przypadku roślin należy wykopać dołek, który ma mniej więcej taką samą głębokość jak doniczka, z której roślina lub sadzonka jest usuwana i ma dwukrotnie większą szerokość. Dodatkowa szerokość jest ważna, aby korzenie mogły się rozrastać i rosnąć. Umieść delikatnie korzenie rośliny i dołączoną do nich ziemię w otworze, przykryj korzenie brudem i ostrożnie wklep go mocno. Zarówno w przypadku nasion, jak i roślin, należy je podlewać i zapewnić im wystarczającą ilość światła.

Szkodniki kontrolne
Po zasadzeniu ogród jest podatny na problemy takie jak szkodniki, choroby i chwasty, ale tym częstym problemom można często zapobiegać lub je leczyć. Chwasty można zwykle zwalczać poprzez ich wyrywanie lub ograniczanie ich wzrostu poprzez przykrywanie gleby ściółką. Szkodniki i choroby można zatrzymać w zatoce, usuwając wszelkie niezdrowe rośliny, używając kompostu i usuwając pozostałości, które mogą być siedliskiem niszczących owadów. Inną taktyką jest sadzenie roślin odpornych na szkodniki. Istnieje również wiele naturalnych pestycydów i roztworów organicznych, które mogą być stosowane przez majsterkowiczów. Bariery fizyczne są również sposobem na zatrzymanie zarówno robaków, jak i kryształów, takich jak psy czy króliki, w swoim ogrodzie. Mogą to być pokrywy rzędów, kloce, siatki, a nawet ogrodzenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top