• 17 czerwca 2024

Szkła kontaktowe z roku na rok zdobywają większą rzeszę fanów. Ta popularna metoda korekcji refrakcyjnych wad oka jest wręcz stworzona dla osób aktywnych, doceniających komfort i swobodę użytkowania. To idealna opcja dla tych, którzy chcą dobrze widzieć podczas uprawiania sportu. Miękkie soczewki umieszczane bezpośrednio na powierzchni rogówki pozwalają na nieporównywalnie większą swobodę ruchu podczas treningów niż tradycyjne okulary. Wielu użytkowników szkieł kontaktowych zastanawia się czy w soczewkach można też pływać. Masz stwierdzoną wadę wzroku i zastanawiasz się co zrobić, aby móc bezproblemowo korzystać z basenu? Serdecznie zapraszamy do lektury naszego artykułu. Mamy nadzieję, że rozwieje on wszelkie Twoje wątpliwości.

Poznaj zalety soczewek kontaktowych!

Noszenie soczewek ma naprawdę wiele plusów. Szkła kontaktowe są uważane za wygodniejszą, praktyczniejszą i bardziej komfortową alternatywę dla okularów. Korzystając z nich, możemy wykonywać wszystkie te czynności, które w oprawkach są utrudnione, np. uprawiać sport. Prawidłowo dobrane szkła po nałożeniu są na co dzień praktycznie niewyczuwalne, dzięki czemu pozwalają całkowicie zapomnieć o wadzie wzroku. Miękkie soczewki kontaktowe to dobry sposób korekcji wielu wad refrakcji. Przy ich użyciu można wyrównywać zaburzenia widzenia typowe dla miopii (krótkowzroczności), hyperopii (nadwzroczności), astygmatyzmu (niezborności) i prezbiopii (starczowzroczności). Szkła kontaktowe w przeciwieństwie do okularów są niewidoczne, dlatego z powodzeniem sprawdzają się wśród osób nielubiących lub niechcących używać klasycznych oprawek korekcyjnych. Produkt może występować w kilku różnych wariantach. W dobrych salonach optycznych do kupienia dostępne są zarówno wersje jednodniowe, jak i modele wielokrotnego użytku. Co więcej, niektóre warianty można nosić nawet podczas snu! Wielu producentów posiada w swojej ofercie specjalne soczewki do noszenia w trybie ciągłym, które mogą pozostać na oczach dłużej, np. przez 30 dni i przez 30 nocy bez konieczności zdejmowania przed snem.

Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że szkła kontaktowe to genialny wynalazek ułatwiający życie. Lista zalet soczewek jest naprawdę długa. Nie dziwi zatem fakt, że produkt ten cieszy się tak olbrzymią popularnością. Walorem soczewek jest niczym nieograniczone poczucie swobody i komfortu, zwłaszcza w trakcie ruchu. Odpowiednio dopasowane szkła kontaktowe pozwalają zwiększyć radość z aktywności fizycznej. Nie ograniczają ruchu, nie zsuwają się z nosa i nie zasłaniają twarzy, jak może zdarzyć się w przypadku okularów. Do produkcji soczewek używa się ultranowoczesnych materiałów, dzięki czemu są nie tylko komfortowe w noszeniu, ale też w 100% bezpieczne. Co więcej, stosując soczewki, można intensywnie uprawiać sport nie martwiąc się o spadające czy zabrudzone oprawki. W szkłach kontaktowych można biegać, jeździć na rowerze, trenować na siłowni, ćwiczyć jogę, grać w tenisa czy uprawiać sztuki walki. A co z amatorami sportów wodnych? Czy kąpiąc się np. w basenie, w morzu lub w jeziorze można bezpiecznie używać soczewek? Specjaliści odradzają korzystanie ze szkieł kontaktowych w wodzie, a także przebywania w nich w saunie. Jednak w ramach wyjątków i stosując się do pewnych zasad możemy używać ich również w tych miejscach.

Jakie soczewki będą najlepsze na basen i saunę?

Jeśli chcesz założyć soczewki na basen, koniecznie zadbaj o odpowiednią higienę. Przede wszystkim zaopatrz się w szkła jednodniowe – załóż je przed wejściem na basen i ściągnij zaraz po wyjściu. W ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo i zdrowie oczu, a także unikniesz ewentualnych podrażnień. Jeśli chodzi o korzystanie z sauny, sprawa wygląda bardzo podobnie. Najlepsze są soczewki jednodniowe, które zapewnią Ci maksimum wygody i komfortu. Podczas pływania dobrym pomysłem jest zakładanie soczewek jednodniowych w parze z okularami pływackimi. Pozwoli to zminimalizować ryzyko dostania się wody z chlorem do oczu. Rozwiązaniem jest też użycie kropli nawilżających przed i po pływaniu. Takie preparaty zawierają substancje nawilżające i kojące, które chronią oko przez przesuszeniem na skutek kontaktu ze środkami stosowanymi do filtrowania wody w basenie. Pamiętaj, by przed każdorazowym kontaktem z soczewkami, a także przed podawaniem kropli dokładnie umyć ręce!

Więcej ciekawostek dotyczących soczewek kontaktowych znajdziesz na blogu http://ioptyk.pl/.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top