• 14 kwietnia 2024

Nie lekceważ wpływu, jaki trawa może mieć na Twój ogród! Przy tak zróżnicowanej grupie roślin jest coś, co pasuje do każdej przestrzeni i stylu.

Wysokie, architektoniczne trawy tworzą bajeczne ekrany, a krótsze gatunki zmiękczają krawędzie obramowań i pojemników. Kolorowe liście i teksturowane główki kwiatów wzbudzają duże zainteresowanie w ogrodzie, a wiecznie zielone trawy mogą być nawet wykorzystywane do tworzenia całorocznych struktur.

Większość traw pięknie się ze sobą kojarzy, zgrabnie wtapiając się w byliny i tworząc bogaty gobelin. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się postawić kilka kropli wokół doniczek na patio, czy też pójdziesz na całą świnię i zdecydujesz się na sadzenie na prerii, w ogrodzie zawsze znajdzie się miejsce na kilka ozdobnych traw.

Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak można wykorzystać trawy w ogrodzie i które wybrać dla uzyskania najlepszego efektu. Dlaczego nie przejrzysz naszej bogatej oferty traw ozdobnych i nie kupisz swojej już dziś online.

1. Dodaj odrobinę koloru...
Jeśli szukasz koloru w ogrodzie, ta wibrująca bylina jest trudna do pobicia! Smukłe, jasnozielone blaszki liści pogłębiają się na końcach do rubinowej czerwieni. Pod koniec lata liście mają kolor zielono-złoty i ciemny granat. Chociaż nie jest to najtwardsza trawa, Imperata cylindryczna 'Rubra' będzie szczęśliwie rosła na zewnątrz, jeśli zimą będzie zabezpieczona słomianą ściółką. Sadzimy ją w pogrubionych kępach na granicy z ziołami lub jako część pojemnika mieszanego.

2. Japońskie ogrody...
Hakonechloa macra 'Aureola' to wspaniała trawa ozdobna o eleganckim, kaskadowym pokroju. Jest to doskonały wybór do pojemników i ogrodów japońskich, gdzie jej złote pasiaste liście tworzą wspaniałą, zaokrągloną kępę. Równie dobra jak pojedynczy okaz lub posadzona w pogrubionych grupach w celu stworzenia gęstej pokrywy podłoża.

3. Puszyste główki kwiatów...
Trudno oprzeć się dotykaniu puszystych główek kwiatów Pennisetum alopecuroides! Te butelkowo-szczotkowane kwiaty tworzą kołyszącą się mgiełkę nad kępami smukłych zielonych liści latem - idealne do nadawania konsystencji brzegom i zmiękczania sylwetek bylin późnego lata. Ulistnienie jest dość niezauważalne, dlatego trawę tę najlepiej sadzić wśród innych traw lub bylin kwitnących wiosną, aby zapewnić zainteresowanie wcześniej w ciągu roku. P.'Hameln' ma dłuższe, mniej cylindryczne główki kwiatowe, natomiast P.'Hameln Gold' przynosi do ogrodu plusk jasnożółtych liści.

4. Dodaj ruch...
Stipa tenuissima jest jedną z moich ulubionych, i to nie bez powodu! Ta wytrzymała trawa tworzy zgrabną kępę drobnych, niciowatych ostrzy, które tworzą bajeczny ruch kołyszący się w letnich granicach. Nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, gdy jest już ustalona, z radością toleruje gorące, suche gleby. Doskonale nadaje się do dodawania miękkiej, chropowatej konsystencji do żwirowych ogrodów i obrzeży, dobrze współgrając z innymi trawami i bylinami. Słowo ostrzeżenia - jeśli będzie szczęśliwa, ta wytrzymała trawa będzie swobodnie siedzieć, często pojawiając się gdzie indziej w ogrodzie!

5. Tworzenie wysokości i struktury...
Miscanthus sinensis 'Zebrinus' jest doskonałą trawą do dodawania wysokości i struktury do grzbietu granic. Ta przyciągająca wzrok trawa jest najbardziej znana z wczesnoletnich liści z charakterystycznymi kremowymi paskami, które rozcinają każde źdźbło. Późnym latem liście zmieniły kolor na złoty, a wraz z nimi wysokie źdźbła kwiatowe w kolorze miedzianoróżowym, które stanowią efektowny element architektoniczny. Pionowe łodygi są warte opuszczenia, aby zapewnić dramatyczne zimowe zainteresowanie. M. sinensis 'Strictus' jest wizualnie bardzo podobna, choć nieco wyższa.

6. Zimowe pojemniki na patio...
Carex comans 'Bronze Perfection' to wspaniała trawa turzycowa ze sztywnymi, wirującymi liśćmi, które łukują się z zadbanego kopca. Uprawiana ze względu na swój niezwykły brązowy kolor i wiecznie zielone liście, stanowi doskonały dodatek do pojemników na zimę. Liście zmiękczają krawędzie, dodają koloru i zapewniają bajeczną konsystencję. Wytrzymały, zwarty i odporny na suszę, ten mało wymagający pod względem konserwacji Carex jest łatwy w uprawie na każdej dobrze osuszonej glebie. Aby uzyskać ciemnobrązowe, różowe liście, spróbuj C. 'Milk Chocolate'.

7. Bogate, kwaśne gleby...
Eriophorum angustifolium jest powszechnie znane jako trawa bawełniana - łatwo zrozumieć dlaczego! Ta brytyjska roślina występuje na kwaśnych, torfowych torfowiskach, gdzie rozprzestrzenia się tworząc wiecznie zieloną kolonię o dość nieregularnych liściach. Jednak puszyste, białe kwiaty mają wygląd puszystych ogonków królika. Ta odporna bylina, jeśli jest w stanie zaoferować błotnistą, kwaśną glebę, czyni z niej znakomitą krańcową wodę do naturalnych schematów sadzenia.

8. Rośliny okazów...
Pennisetum 'Rubrum' jest dość spektakularne! Jego ciemne bordowe liście tworzą łukowatą kępę, która pogłębia się do burgundu przez cały sezon wegetacyjny. Późnym latem roślina zwieńczona jest wystawną ekspozycją smukłych, puszystych, czerwonych główek kwiatów, które opadają demolnie w kierunku ziemi. Ta tętniąca życiem trawa stanowi bajeczną roślinę charakterystyczną, zapewniającą architekturę i kolorystykę ogrodu. Mimo że jest odporna na mróz, najlepiej chronić ją przed zimną, wilgotną zimą.

9. Marginesy stawu...
Trawy rosną w różnych warunkach - ten uwielbia mieć mokre stopy! Glyceria maxima var. variegata może być posadzona do 25cm (10") poniżej poziomu wody, tworząc przykuwającą uwagę krawędź wodną. Liście mają różowy odcień, dojrzewają do zieleni i żółci z eleganckim, zróżnicowanym wzorem. Luźne, zwiewne główki kwiatów pojawiają się późnym latem, przynosząc piękny kontrast fakturalny. Dla uzyskania bardziej naturalnego wyglądu wybierz gatunek G maxima, który ma proste, jasnozielone liście. Tę odporną trawę najlepiej uprawiać w dużych stawach, gdzie ma miejsce na rozłożenie i rozwinięcie gęstych drzewostanów, które stanowią dobrą osłonę dla dzikiej przyrody.

10. Pokazy kwiatów ciętych...
Miscanthus sinensis 'Kleine Silberspinne' tworzy doskonały kwiat cięty! Brązoworóżowe, pierzaste wiechy wyrastają na wysokich, smukłych łodygach późnym latem, w miarę dojrzewania stają się srebrzystobiałe. Jest to wspaniała trawa strukturalna, która mimo swojej wysokości pozostaje schludna i zwarta, więc nie będzie potrzebowała dużo miejsca. Zdecydowanie jest to roślina na grzbiecie granicy, gdzie doda dużo zainteresowania późnym latem i struktury architektonicznej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top